Château Býchory

Novogotický zámek Býchory postavil v roce 1865 František Horský z Horskýsfeldu dle návrhu architekta Moritze Hinträgera. V roce 1914 se zde narodil světoznámý dirigent Rafael Kubelík. Předmětem prodeje je zámek, novodobá přístavba sloužící jako internátní škola, pozemky a les nacházející se v sousedství zámeckého areálu. Zámecký komplex o rozloze 8 ha se nachází v obci Býchory, okres Kolín, kraj Středočeský. Obec Býchory je vzdálena pouhých 6 km na severovýchod od Kolína a cca 65 km východně od Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Kolín
Vzdálenost od Prahy: 65 km

Popis zámku

Budova samotného zámku Býchory je situována ve východní části areálu. Jedná se o dvoupatrový objekt poměrně komorních rozměrů. Objekt je zastřešený sedlovou střechou s vikýři. Pohledovou dominantu tvoří mohutná čtyřboká věž, akcentující jihovýchodní nároží budovy, která je zakončena obloučkovým vlysem a cimbuřím. V interiéru se po tolika letech chátrání mnoho původních detailů nedochovalo. Jedná se především o dlažbu v přízemí, kamenné schodiště s litinovým zábradlím do patra, stropy a stěny se štukovou dekorací a nástropní obrazy na plátně v sálech 1. patra. Poměrně unikátní litinové točité schodiště ve věži bylo bohužel odcizeno po roce 2000.
Východně od historické budovy zámku se rozkládá novodobá přístavba zázemí z padesátých let 20. století, která sloužila jako internátní škola s jídelnou a kuchyní. Její tři křídla vytvářejí spolu se zámkem půdorys obdélníka. Jižní křídlo této přístavby je se zámeckou budovou spojeno novodobou chodbou.

Objekt je obklopen parkem. Celý areál je uzavřen nově vybudovaným zděným plotem se dvěma vstupními bránami. Součástí nabídky je i část lesa o rozloze cca 1 ha, bezprostředně sousedící s oploceným zámeckým parkem. Spolu s parkem tvoří zámek působivý areál o celkové rozloze 8 ha.

Studie na využití zámku

Studio Anarchitekt s.r.o. vytvořilo v roce 2012 studii využití objektu na konferenční hotel a residenci. Zámecký objekt je zde využit jako luxusní ubytování a restaurace, přístavba z 50. let minulého století je převážně využita k ubytovací kapacitě a konferenčním účelům. V rámci zámeckého parku je možné doplnit objekt o další residenční bydlení, wellness, sportoviště a další doprovodné aktivity. Studie využití je k dispozici v kanceláři Studia Anarchitekt.

Cena zámku

Cena zámku je nyní 15.000.000 Kč. Společnost ElitProfit s.r.o. se na konci února 2017 stane plátcem DPH, takže se cena zvýší o daň 21%.

Historie zámku

Býchorské panství koupil v roce 1862, od rodiny Veithových, František Horský (průkopník moderního zemědělství) později povýšený do šlechtického stavu; poté rytíř z Horskysfeldu. V roce 1865 buduje dle návrhu architekta Moritze Hinträgera, novogotický zámek, nazývaný Horskýsfeld. Kolem zámku byl zbudován park a zelinářská zahrada. Majitel zde žil až do své smrti v roce 1877 (bylo mu 86 let). Poté panství zdědil jeho zeť Hans, svobodný pán Berlepsch, po něm pak jeho vnuk Adolf Rychtr. Dědicové však nedosáhli hospodářských úspěchů předchůdce a panství bylo postupně rozprodáno. Zámek a část panství koupil v roce 1896 kníže Filip z Hohenlohe-Schüllingfurst pro svou dceru Marii. Po Mariině tragické smrti (1897), tento majitel prodává v roce 1904 zámek a panství houslistovi Janu Kubelíkovi.
V období, kdy tento zámek patřil rodině Kubelíků, se stalo toto místo centrem společenského a kulturního života. Stavební úpravy se týkaly pouze interiérů (secesní výplně dveří, krby, lustry). V parku byl vystavěn domek s větrným mlýnem holandského typu a na vrchu byla v roce 1911 postavena chata. Pokus zřídit zde v průběhu let 1913–1914 lázně zkrachoval na absenci dostatečně kvalitních pramenů. V roce 1914 se zde narodil syn Rafael (do té doby měli Kubelíkovi samé dcery). V důsledku válečných událostí byla závratně se rozvíjející koncertní kariéra Jana Kubelíka přerušena a v roce 1916 rodina Kubelíkova prodává zámek manželům Tauberovým z Prahy. Ti ho v roce 1939 prodávají Dominiku Čiperovi, za jehož vlastnictví došlo ke generální opravě zámku. O zámek přichází znárodněním v roce 1948. V padesátých letech zde sídlila Ústřední dělnická škola chemického průmyslu. Od roku 1956 zámek sloužil jako škola a výchovný ústav. V roce 1991 byly objekt s parkem v rámci restituce vráceny potomku původních majitelů Ing. Čiperovi. Výchovný ústav zde sídlil nějakou dobu v nájmu. Nyní zámek vlastní společnost Elitprofit s.r.o.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Býkov

Cena na vyžádání
Více...

Château Zámeček Lány

17.000.000 CZK
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

22.000.000 CZK
Více...

Château Choustník

22.000.000 CZK
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Chrančovice

7.000.000 CZK
Více...

Château Spitzerova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Starý Hrozňatov

25.500.000 CZK
Více...

Château Neznašov

Cena na vyžádání
Více...

Château Lechovice

25.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat