Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

19 - 11 - 2017

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ale obrovským úsilím a nadšením vlastníků se je podařilo vrátit zpět do života. CzechTourism pořádá každoročně soutěž v několika kategoriích, letos zvítězil zámek Mitrowicz.

Vítěz je z jižních Čech

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí se stal 15. listopadu výhercem soutěže TOP destinace ČR v kategorii Fénix (kompletně zachráněná památka, které se podařilo vdechnout nový život) pořádané státní organizací Czech Tourism.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v Táboře v rámci Fóra cestovního ruchu 2017. Vítěze soutěže v dané kategorii určil počet hlasů veřejnosti na portále www.ceskozemepribehu.cz/destinacze, kde probíhalo hlasování od 18. září do 29. října 2017.

Těch devět let stálo za to

„Máme z vítězství velikou radost. Chtěl bych poděkovat všem, kdo památky navštěvují, podporují, přispívají tak k jejich obnově. Vítězství v této soutěží je pro nás vysvědčení za devítiletou práci na záchraně zámku a celého areálu, který byl kompletně v havarijní stavu. Na příští rok připravujeme pro veřejnost další vylepšení, rozšíření odpočinkové zóny, atypické dětské hřiště, labyrint pro děti a větší ubytovací kapacitu,” uvedl manažer společnosti Mitrowicz Michal Bedřich.

Václav z Mitrowicz v tureckém vězení

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí, původně renesanční tvrz, nechal vystavět František Karel Wratislav z Mitrowicz s chotí Marii Annou Kinskou v letech 1737-1741.

Jeho předek Václav zvaný Tureček (1576-1635) se jako patnáctiletý zúčastnil poselstva císaře Rudolfa II. k Turkům do Cařihradu. Byl zajat a své zážitky ze čtyřletého vězení sepsal ve spisu Příhody Wácslawa Wratislava, svobodného pána z Mitrovic. Fresky s náměty z jeho dobrodružné cesty jsou k vidění v zámeckých pokojích.

Konec dobrý, všechno dobré

Po válce objekt chátral, ani restituce po roce 1989 pro nádhernou stavbu nebyly úspěšné, nakonec přišly v roce 2002 povodně a vypadalo to, že už to má zámek spočítané. Ještě nějakou dobu chátral, poté přišla záchrana.

Od roku 2008 prošel areál velmi náročnou a citlivou rekonstrukcí. Od roku 2016 je areál otevřený pro veřejnost, během sezóny nabízí komentované prohlídky, kulturní akce, ale i možnost ubytování, uspořádání svatby, firemní akce či rodinné oslavy, například v parku, kde bylo nově vysázeno 8500 sazenic a 50 stromů.

Zdroj: Novinky.cz

Pro více informací o zámku Mitrowicz nás prosím kontaktujte.

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále

HLUBOŠ - prodej a rekonstrukce zámku, které se nakonec každý zalekl

Hluboš, zámek, který se prodával několik let, se konečně dočkal nového majitele. Nový majitel se ihned pustil do vyklízecích prací ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat