NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

06 - 11 - 2017

V rámci naší rubriky “Navštívili jsme” Vám budeme přinášet proměny různých zámeckých objektů, které jejich majitelé dokázali zrekonstruovat a znovu do nich vnést život. Jednou z velmi úspěšných proměn je i ratměřický zámek, který byl před 6 lety zchátralý a opuštěný a dnes již díky novému majiteli funguje jako luxusní hotel.

Navštívili jsme před 6 lety

Před šesti roky jsme se poprvé ocitli na zámku Ratměřice. Tak jako u všech zpustlých zámků nám i tady bylo smutno. Chátral a čekal na někoho, kdo by oživil jeho krásu a využil velký potenciál, který jsme viděli především v jeho exkluzivní poloze nedaleko Benešova a v umístění zámku uprostřed rozsáhlého parku s překrásnými sekvojemi.
Ten někdo přišel poměrně záhy. A protože nový majitel Ing. Tomáš Novák byl vždy velkým milovníkem historie a historických staveb, dostal se zámek do povolaných rukou. Během šesti let nejen že zachránil zapomenutou chátrající historickou památku, ale navíc ji probudil k životu a otevřel veřejnosti. Vybudoval z ní špičkový hotelový resort s luxusním wellness centrem a vyhlášenou restaurací.

Co všechno přinesla rekonstrukce

Náročná rekonstrukce zámku proběhla nanejvýš citlivě, takže jeho výrazná klasicistní tvář zůstala zachována. Hotel nyní slouží k ubytování hostů a pořádání společenských či firemních akcí. Plánují se tu i setkání různých zájmových spolků, divadla, výstavy a koncerty.
K zámeckému hotelu patří moderní wellness centrum a restaurace Sequoia. O tu se stará šéfkuchař Ondřej Soukup, který sem přišel se zkušenostmi z několika michelinských restaurací. Vaří tu českou i světovou kuchyní a snaží se co nejvíce využívat lokálních surovin.

Zámecký park

Další (nikoli poslední) třešinkou na dortu je zámecký park. I ten vyžadoval náročné úpravy a nutno dodat, že je nový majitel zámku provedl s respektem k jedinečnosti areálu. Ten proslul díky dvěma sekvojům, které sem dal zasadit hrabě Otto Chotek. Dnes jsou z nich památné stromy staré více než 160 let, navíc nejvyšší svého druhu u nás. Protože zámecký hotel je zamýšlen jako resort, najdete v parku multifunkční hřiště s barem a v blízké budoucnosti bude dokončen biobazén s vyhřívaným dětským brouzdalištěm.

A tak když jsme se teď, po šesti letech, znovu dostali na zámek Ratměřice, napadlo nás, co asi člověk může stihnout za 6 let svého života. Třeba šestkrát zaběhnout pražský maraton? Nebo dvakrát objet zeměkouli stopem? A nebo – zachránit chátrající historickou památku a vybudovat z ní luxusní hotelový resort, kam se každý bude rád vracet.

Zdroj: Chateau.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

HLUBOŠ - prodej a rekonstrukce zámku, které se nakonec každý zalekl

Hluboš, zámek, který se prodával několik let, se konečně dočkal nového majitele. Nový majitel se ihned pustil do vyklízecích prací ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat