EN

Církev ze zámku v Dolních Břežanech postaví čtyřhvězdičkový hotel

Ze zámku v Dolních Břežanech u Prahy by měl být do roku 2018 hotel. Pražské arcibiskupství, jemuž zámek patří, do rekonstrukce budovy a obnovy části přilehlého parku investuje 170 milionů korun. Čtyřhvězdičkový hotel by měl mít asi 40 převážně dvoulůžkových pokojů. Plánuje se, že zámecký park bude zpřístupněn veřejnosti.

První etapou rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech byly bourací práce, kdy byly odstraněny nejen nevhodné vestavby v interiéru, ale také přístavby v okolí. Tyto práce trvaly rok. Zbouráno bylo mimo jiné také torzo pomníku zakladatele KGB Felixe Dzeržinského, který stál před hlavním vstupem do zámku.

V současné době se připravuje hlavní fáze rekonstrukce a jedná se o budoucím provozovateli hotelu. „Klientelu hotelu by mohli tvořit i hosté přijíždějící do vědeckých center ELI a HiLase,“ uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Pražské arcibiskupství je majitelem památkově chráněného zámku opět od roku 1989. Je i největším vlastníkem pozemků a nemovitostí v obci.

4-F201304260787901

Bohaté hospodářské zázemí

Renesanční dvoupatrová budova zámku stojí na místě dřívější tvrze. Současná jeho podoba je dána poslední inovací z přelomu 19. a 20. století. Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány.

Zámek v Dolních Břežanech počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby sloužil objekt jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně, zabrány státem, uvedl mluvčí.

Centrální budova vojska

Po znárodnění zámek spravovalo deset let ministerstvo zemědělství, poté asi rok ministerstvo národní obrany, po něm do roku 1992 ministerstvo vnitra. V 70. letech byly u zámku postaveny ubikace a cvičné prostory pro příslušníky ministerstva vnitra, pohotovostní pluky a takzvané červené barety, tedy příslušníky Odboru zvláštního určení správy vojsk ministerstva vnitra, kteří byli proti vnitřním předpisům nasazeni 17. listopadu na Národní třídě, kde vůči demonstrantům použili brutální násilí.

Působení vlastníků v době před rokem 1989 někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byla postavena benzínová pumpa, garáže, sklady či střelnice. V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět.

Arcibiskupství pražské na základě smlouvy z roku 2003 a nové z loňska uzavřené na dalších deset let spolupracuje s obcí na jejím rozvoji. Díky tomu vzniklo v Dolních Břežanech nové náměstí, obec získala pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila lokalitu k výstavbě rodinných domů. Spolupráce umožnila i výstavbu laserových vědeckých center ELI a HiLase.

Zdroj: www.zpravy.e15.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak