Château Vila Čerych

Stavba vily byla zahájena v roce 1924 podle návrhu architekta Otakara Novotného. O rok později byla, jako svatební dar, dána rodině Čerychů, kteří jí začali využívat jako rodinné sídlo. V jejich vlastnictví byla až do roku 1948, kdy byla zkonfiskována a následně využívána jako prostor sloužící různým institucím. Po roce 1989 se vila vrací zpět do rukou původním majitelům, kteří jí později darují Nadaci rozvoje občanské společnosti. V roce 2010 si vilu vybral jako ateliéry svého autorského filmu Odcházení bývalý prezident pan Václav Havel. Vila Čerych se nachází ve městě Česká Skalice, cca 130 km od Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Náchod
Vzdálenost od Prahy: 130 km

Popis vily

Vila Čerych je jedním z klenotů české předválečné architektury. Dvoupatrový honosný dům s velkou zahradou byl po svém dostavění svatebním darem továrníka Ladislava Bartoně, který vilu dal své neteři Marii Čerychové. Autorem byl jeden z předních českých architektů Otakar Novotný, který mimo jiné navrhl i budovu slavného pražského Mánesa a budovu nakladatele Štence v Praze.

Čerychova vila se vyznačuje jemnou profilací říms a racionálním rozvržením ploch i objemů, ale i dekorativním použitím oblouků, oblíbeného motivu rondokubismu i stylu art deco. K efektním prvkům patřilo široké schodiště vedoucí do zahrady, jejíž součástí je i velký dekorativní bazén, v jehož rozích bývaly umístěny kovové žáby jako chrliče vody.

Rozlehlá zahrada o výměře 1,33 ha byla založena v roce 1925 podle návrhu předního českého zahradního architekta Josefa Kumpána z Prahy. Její prostor je bohatě členěn na jednotlivé charakterově odlišné části, které na sebe přirozeně navazují a vytvářejí tak jednotný kompoziční celek. Ve vzdálenějších koutech přechází ve volnější anglický park.
Kromě základních vegetačních prvků, například stromů a keřových skupin, doplněných květinovou výsadbou, jsou v jednotlivých částech umístěny drobné zahradní stavby.

Od roku 1958 je vila i zahrada kulturní památkou.

Dispozice vily

Vila Čerych se nachází na rozlehlém rovinatém pozemku, který je využíván jako okrasná zahrada s dekorativním bazénem, altány a pergolami. Vila i zahrada jsou zaneseny do seznamu chráněných kulturních památek. Vila Čerych byla postavena během 30. let minulého století.
Stavba je dvoupatrová se sedlovou střechou, kompletně podsklepena. V přízemí se nachází jídelna, kavárna, vstupní hala, zimní zahrada, 2 samostatné pokoje se sociálním zářízením, sociální zázemí a 2 kanceláře. V 1. patře je čítárna a 6 neprůchozích pokojů s koupelnou a toaletou, balkón. V 2. patře je půda a byt.

Nemovitost v posledních letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Pokračující stavební práce probíhaly v loni ve sklepních prostorech a jsou před dokončením. Je zpracována projektová dokumentace k rekonstrukci objektu a vydáno stavební povolení.
Stavba je bez známek výrazného statického narušení. Střecha je sedlová, krytina měděný plech, bez známek zatékání. Stavebně technický stav nemovitosti je dobrý.

Lokalita nabízí dobrou občanskou vybavenost a dopravní dostupnost.

Dispozice
Zastavěná plocha vily: 392,5 m2
Užitná plocha:
Suterén: 312 m2
Přízemí: 293,25 m2
1.patro: 278,12 m2
2. patro: 278,78 m2
Celkem užitná plocha: 1162,15 m2

Celková plocha prodávaného pozemku činí 14.903 m2.

Historie zámku

Vila Čerych byla postavena v 30. letech 19. století na přání továrníka Ladislava Bartoně z Dobenína, který ji daroval své neteři Marii Bartoňové, později Čerychové. Rodina Čerychů se zde usadila a zůstala až do roku 1948, kdy se k moci dostali komunisté, kteří vilu zestátnili. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral i o údržbu výjimečné zahrady architekta Kumpána.
V rámci restituce po roce 1989 byl majetek rodině Čerychových v roce 1990 vrácen. Rodiče se již této nápravy nedožili a bratři Jiří a Ladislav se rozhodli v roce 2001 objekt darovat Nadaci občanské společnosti (NROS) k neziskovým účelům, ke vzdělávání a rozvoji evropské spolupráce.
Objekt vily byl přestavěn na vzdělávací středisko, odborný dohled včetně plánů přestavby provedla Ing. Arch. Zuzana Rákosníková, která se obnově vily věnuje dodnes. Provozovatelem vzdělávacího střediska se stalo v roce 2003 tehdy občanské sdružení, dnes obecně prospěšná společnost, Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), které o kulturní památku pečuje a snaží se jí navrátit svůj původní lesk, a také zde organizuje programy zaměřené na vzdělávání, regionální rozvoj, podporu místní kultury, zahraniční spolupráci.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Hořín

Cena na vyžádání
Více...

Château Fara Budislav

Cena na vyžádání
Více...

Château Piaristická kolej - REZERVACE

Cena na vyžádání
Více...

Château Mostov - REZERVACE

Cena na vyžádání
Více...

Château Luka nad Jihlavou

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Tvrz Dražice

Cena na vyžádání
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

19.900.000 CZK
Více...

Château Choustník

Cena na vyžádání
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat