Château Litohoř

Barokní zámek Litohoř byl postaven Louckým klášterem jako letní sídlo opatů. Po zrušení kláštera se v něm vystřídala řada různých majitelů. V roce 2007 byl zámek částečně zrekonstruován současnými majiteli a získal novou fasádu, později i modřínová okna, která tvoří výraznou dominantu zámku. Součástí zámeckého areálu je i hospodářský dvůr, který je tvořen několika budovami. Celková rozloha pozemku je 2,4 ha. Polohou u silnice spojující Jihlavu se Znojmem je zámek Litohoř předurčen k podnikatelskému využití. Zámek leží v okrese Třebíč na Vysočině, cca 160 km od Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena: 12.000.000 CZK
Okres: Třebíč
Vzdálenost od Prahy: 160 km

Popis zámku

Dvoupodlažní barokní zámek byl postaven v roce 1761. K poslední výrazné rekonstrukci (částečné) došlo za současných majitelů v roce 2007, kdy zámek získal novou fasádu. O deset let později mu byla vyměněna stará okna za nová, velmi kvalitní, modřínová okna. Zároveň byly natřeny všechny okenice a opraveny mříže.
A právě okna tvoří zajímavý architektonický prvek zámku – jsou zdobena výraznou šambránou s okrajovou lištou.

První patro od přízemí odděluje kordónová římsa. V prvním podlaží je balkón nesený dvěma volutovými konzolami, jehož balkónové zábradlí tvoří kuželková balustráda. Ve štítové zdi se nachází pravoúhlý portál přístupný dvouramenným schodištěm. V nadpraží je rytý letopočet 1761.
Místnosti v přízemí a hlavní schodiště jsou zaklenuty velenou klenbou se styčnými lunetami. Stropy prvního patra jsou ploché. Střecha je mansardová.

Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky.

Dispozice zámku

Zámek je dvoupodlažní a má obdélníkový tvar. Na každém patře je sedm pokojů s kuchyní a zázemím.
Přízemí – 296 m2
1.patro – 313 m2.

Zámek je podsklepen.

V areálu zámku se nachází další čtyři hospodářské budovy, které jsou v současné době pronajaty.

Celková rozloha prodávaného pozemku je 2,4 ha.

Historie zámku

Zámek Litohoř je pozdně barokní stavbou. Byl postaven v roce 1761 jako letní sídlo opata Louckého kláštera ve Znojmě. Po zrušení Louckého kláštera získal zámek rod Wallisů, který ho však v důsledku hospodářského úpadku byl nucen koncem 19. století prodat. V roce 1876 se tak stal novým pánem na Litohoři Jan Smetana – hospodářský rada knížete Windischgrätze. Ten se postaral o jeho zvelebení. V roce 1924 si zámek i k němu patřící hospodářství pronajal Hugo Fischmann, který ho později koupil. Za 2.světové války však zahynul i s dalšímu členy rodiny v koncentračním táboře. Jediná přeživší dcera Huga Fischmanna v roce 1947 prodala zámek velkostatkářské rodině Kuthanových. Ti se zámeckými majiteli stali na pouhý rok, v roce 1948 byl totiž zestátněn a předán semenářskému podniku OSEVA.
Pro chátrající stav budov byl zámek státnímu statku sebrán a předán v 70. letech do péče Moravské galerie Brno, která se postarala o řadu oprav a začala ho využívat jako depozitář plastik a restaurátorskou dílnu. Zámek se v době jejich správy stal kulturně chráněnou památkou. V 90. letech získali zámek v restituci původní majitelé.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Hořín - rezervace

Cena na vyžádání
Více...

Château Fara Budislav

Cena na vyžádání
Více...

Château Luka nad Jihlavou

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Tvrz Dražice

Cena na vyžádání
Více...

Château Osová

19.900.000 CZK
Více...

Château Choustník

Cena na vyžádání
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat