Panství Prčice
K zámeckému areálu Prčice náleží samotná budova zámku o velikosti 1430 m2, dále stáje, hospodářské budovy kolem zámku, menší bytový dům na hlavní silnice, vedlejší dům a nádherný zámecký park o rozloze 6920 m2, ve kterém se nachází cenná a exotická vegetace. Cena za zámek + hospodářské budovy + 2 domy + zámecký park je 29.490.000 CZK.
Cena je k jednání.
Součástí panství je dalších 30 ha pozemků a 7 ha rybníků v okolí zámku, to vše ideální pro jakýkoli druh středoevropského zemědělství a akvakultury. Další, a možná nejdůležitější součástí panství, je 489 ha perfektně spravovaného smíšeného lesa, který rodině dnes přináší zisk cca 2 mil. Kč ročně. Rodina provozuje majetek jako holdingová společnost, která je díky výnosům ze zámku, orné půdě a udržitelnému lesnictví výdělečná. Společné příjmy produkují v průměru 250.000 € ročně. Cenu za tuto část panství Vám sdělíme na vyžádání.
O 21 let později funguje panství stejně jako v dobách Jaroslava Háska, tedy že lesy a pozemky produkují velké množství dřeva a různých zemědělských produktů a tím zajišťují stabilitu a zisky pro jeho potomky.
Lesy, které byly pečlivě ošetřovány Jaroslavem a následně i jeho potomky, jsou zdravé a produktivní. Nedávný audit renomované německé společnosti zabývající se kontrolou lesnictví ocenil řízení a stav hospodářství. V současné době jsou lesy odborně udržovány správcem. Celá produkce (regulovaná státní a evropskou kontrolou) se prodává zpracovatelům a prodejcům třetích stran a tím poskytuje poměrně jednoduchý a stabilní příjem nemovitosti. Pozemky jsou také součástí loveckého revíru, naleznete zde divoká prasata, jeleny, králíky a bažanty.
Orná půda a rybníky jsou pronajaty externím podnikům, kteří mají případně zájem spolupracovat i s novým majitelem.
Popis zámku
V roce 1993 byl zámek navrácen potomkům Jaroslava Haška, kteří započali rozsáhlou a náročnou rekonstrukci zámku a celého panství.
V roce 1996 vytvořil Ing. arch. Tomáš Reml studii na obnovu zámku, a to ve spolupráci s památkáři, odborem životního prostředí s městským úřadem a s podporou Programu pro zachování architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. Obnova by nebyla úspěšná bez pomoci celého týmu spolupracovníků, kteří společně s majiteli usilují o úspěšné dokončení tak rozsáhlého projektu.
Celý zámecký interiér a jeho vybavení je připraveno tak, aby mohl zámek sloužit k pronájmu a ubytování. V přízemí se nachází industriální kuchyň a bar. V 1. patře pak moderní zrekonstruované pokoje pro ubytování hostů a kancelářské prostory. Ve 2. patře je zrekonstruováno 75 % pokojů a další 4 místnosti jsou připraveny pro rekonstrukci. Podkrovní prostory jsou suché, čisté a taktéž připraveny pro rekonstrukci (další ubytovací kapacity).
Dispozice zámku
1.PP – 299,6 m2
1.NP – 313,8 m2
2.NP – 345,3 m2
Půda – 451,2 m2
Sklep – 20,5 m2
Celkem: 1430 m2
SCHÉMA ZÁMECKÉHO AREÁLU: na zámek navazují další hospodářské budovy, konírny atd. Velikost ostatních budov (mimo zámku) činí dohromady 5248 m2.
Historie zámku
První zmínka o tvrzi, která se datuje do období Vítkovců, sahá až k roku 1197. Jejím zakladatelem byl Vítek I. z Prčice, předek pánů z Hradce, Krumlova, Landštejna, Rožmberka a Stráže. Tvrz byla “prčená”, tedy dřevěná, a od toho je údajně odvozen název vsi Prčice.Z doby kolem poloviny 16. století byly objeveny první písemné paměti, které hovoří o již zděné, ale zpustlé tvrzi. Její majitelé byli nejdříve Rožmberkové, pak Beneš a Jan z Choustníka, později páni z Borotína a Lanštejna. V této době došlo k renesanční přestavbě gotické tvrze Adamem Voračickým a v roce 1591 stála na jejích základech dvoupodlažní renesanční budova. Panství přešlo do rukou potomků Adama Voračického, kteří ho prodali Černínům a Černínové v roce 1612 Talmberkům. V roce 1705 koupili Prčici Valdštejnové, jenže ji zadlužili a v roce 1715 prodali Vchynským z Vchynic. Ti ji deset let na to prodali dál Janu Vítovi Malovcovi z Malova, jenž zahájil zásadní barokní přestavbu zámku, navrženou architektem Ignacem Pree. Rozsáhlou klasicistní přestavbu provedl až v polovině 19. století měšťan Karel Burka, jenž zámek prodal hospodářskému radovi Antonínu Janu Oppeltovi. Ten ho roku 1835 prodal dál advokátovi Václavu Ignáci z Eisensteina. Kolem roku 1890 byly provedeny další rozsáhlé klasicistní úpravy. Zámek v roce 1924 koupil ze záboru Jaroslav Hásek, generální rada Škodových závodů v Plzni. O patnáct let později byla na něj uvalena nucená správa německými okupanty a v roce 1948 byl znárodněn. Za doby komunistické vlády došlo k devastaci movitého a nemovitého majetku. V roce 1993 byl zámek navrácen potomkům Jaroslava Háska a Anny Háskové. K rozsáhlým opravám přistoupila nejmladší generace vlastníků, kteří od roku 1996 provádějí obnovu celého areálu včetně parku podle studie Ing. arch. Tomáše Remla ve spolupráci s památkáři, odborem životního prostředí s městským úřadem a s podporou Fondu pro záchranu architektonického dědictví Ministerstva Kultury. Obnova by nebyla úspěšná bez pomoci celého týmu spolupracovníků, kteří společně s námi usilují o úspěšné dokončení tak rozsáhlého projektu.
Zdroj: Zámek Prčice