Château Starosedlský hrádek

Barokní zámek Starosedlský hrádek byl vybudován na místě původní tvrze ze 14. století. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt nepravidelného půdorysu stojící na vyvýšeném místě nad rybníkem na okraji obce. Do roku 1948 byl majetkem Schwarzenbergů, poté sloužil jako škola a garáže JZD. V 90. letech 20. století prošel kompletní rekonstrukcí. Součástí areálu je i barokní kaple. Zámek leží ve středních Čechách, v okrese Příbram, cca 70 km jižně od Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Příbram
Vzdálenost od Prahy: 70 km

Popis zámku

Zámek se tyčí na svahu předcházejícím ve výraznou skalní vyvýšeninu nad rybníkem. Je to patrová dvoukřídlá budova nepravidelného půdorysu, který prozrazuje její nejednotný původ. Průčelí jsou pokryta sgrafity, zčásti dochovanými z období renesance, zčásti však doplněnými při novodobých opravách na wellness centrum. Nejstarší částí zámku je jižní křídlo, které bylo původně samostatným palácem obdélného půdorysu. Původní dispozice se dochovala v přízemí, rozděleném na střední síň s valenou klenbou a dvě velké místnosti po jejích stranách, do nichž vedly ze síně sedlové portály. V ose severní stěny se ke staršímu jádru připojuje dodatečný přístavek s cihelnou valenou klenbou. Západní čelo gotického paláce vrcholí výrazným renesančním štítem.

V období renesance byla původní tvrz rozšířena o dlouhé severní křídlo, přistavěné ke zvýšené starší obvodové zdi. Jižně od gotického jižního křídla stojí zámecká kaple Nejsvětější Trojice (podle kleneb s omítkovými žebry pochází rovněž ze 16.stol.).

Starosedlsky hradek Chateau.cz 028

Hrádecký rybník, nad nímž stojí na skalnatém ostrohu zámek Starosedlský hrádek, byl vytvořen v 15. století pro chov ryb a pro tento účel je používán doteď. Majitel zámku má povolení pro lov ryb, přímo ze zámku vede cesta dolů k rybníku. Les, který obklopuje rybník, byl a je využíván pro lov jelenů a kanců.

Dispozice zámku

Zámecký areál tvoří: hlavní objekt, což je původní tvrz, k ní připojená novostavba (z období renesance), hospodářský objekt, sýpka, kaple, garáž a soukromý objekt.

Na zámku, který donedávna sloužil jako luxusní hotel, naleznete:
• 20 pokojů (6 apartmánů, 13 dvoulůžkových a 1 jednolůžkový pokoj), z čehož 6 má v koupelně vanu a ostatní sprchu
• 2 restaurace
• 3 bary
• Místnost s biliárem a velkým krbem
• Fitness centrum
• 2 sauny s malými bazénky
• Japonskou zahradu
• Domácí kino

Během rekonstrukce byl zámek vybaven ručně vyrobeným nábytkem z mahagonového dřeva. Vstupní haly a některé zámecké stěny jsou zdobeny kůžemi zvířat a středověkými dekoracemi jako jsou štíty, meče a další. Na zámku jsou k dispozici i konferenční prostory a úschovna kol.

Historie zámku


Ves Staré Sedlo (od 16. století zvaná Starosedlecký Hrádek) je poprvé zmiňována roku 1376 v predikátu Petra, řečeného Lid ze Starého Sedla. V 15. století zde sídlil Jan Štěpánovec z Vrtby, za nějž tvrz dobyl jeho rival, Jan Zmrzlík z Orlíku. Vnučka Jana Štěpánovce se provdala za Jaroslava Libštejnského z Kolovrat a od jeho vnuka získali Hrádek jezuité. Ti zde hospodařili do roku 1773 a zasloužili se o přestavbu tvrze na barokní zámek, který využívali jako své letní sídlo. Po nich zámek získali Schwarzenberkové, kteří jej vlastnili do roku 1948. Poté zde byla škola a garáže JZD. Nynější soukromý vlastník zámek zrekonstruoval a provozoval jako luxusní hotel a relaxační centrum. Dnes je zámek nepřístupný a hotel nefunguje.
Zdroj: Hrady.cz

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Slavín

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

Cena na vyžádání
Více...

Château Choustník

Cena na vyžádání
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Chrančovice

7.000.000 CZK
Více...

Château Prčice

29.490.000 CZK
Více...

Château Spitzerova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Starý Hrozňatov

25.500.000 CZK
Více...

Château Neznašov

Cena na vyžádání
Více...

Château Lechovice

28.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat