Château Trnová

První zmínky o zámku Trnová pochází z druhé poloviny 18. století, kdy jej nechal vystavět rytíř Kristián Josef Paulin von Gfässer. Zdejší krajina údajně inspirovala skladatele Františka Škroupa ke složení písni Kde domov můj. V roce 2006 koupil zámek současný majitel a objekt prošel velmi zdařilou kompletní rekonstrukcí. Dříve sloužil jako soukromé sídlo, dnes pro ubytovací účely, firemní akce, svatby a jiné společenské události. Celková rozloha pozemku činí 6505 m2. V roce 1994 byl zámek prohlášen jako kulturní památka ČR. Zámek Trnová se nachází ve stejnojmenné vesnici v okrese Praha-západ, zhruba 20 minut autem z centra Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Praha-západ
Vzdálenost od Prahy: 20 km

Popis zámku a lokalita

Zámek vystřídal celou řadu majitelů a s nimi i různé podoby. Nejstarší část zámecké budovy je barokního původu. Byla vystavěna roku 1688 jako ubytování pro dominikány od sv. Jiljí z Prahy. Drobné jednopatrové stavení obdélného půdorysu kryla mansardová střecha s vikýři. Z této doby se zachovaly klenuté prostory v přízemí.

Po roce 1789 byl zámek rozšířen a v této klasicistní době byl již dvoupatrový.

Až přestavba na konci 19. století vtiskla zámku současnou podobu. Z té doby pocházejí oba krajní rizality po stranách původního barokního objektu, v patře pak vznikl slavnostní sál s terasou a schodištěm. Rovněž přibyla otevřená loggie, nárožní věžičky a plastická rámování oken.

Své jméno zámek získal podle vesnice, ve které se nachází. Trnová leží v malebném zákoutí uprostřed lesů u Jíloviště. Krása zdejší krajiny prý inspirovala skladatele Františka Škroupa, jehož rodina zámek nějakou dobu vlastnila, k složení hudby k písni Kde domov můj.

Po poslední úpravě, kterou byla celková rekonstrukce v roce 2009-10, byl zámek rozšířen o ubytovací kapacity až pro 22 osob. Interiér zámku je inspirován francouzským druhým rokokem, tedy dobou Napoleona III. Zámek rovněž disponuje terasou, bazénem, saunou, vlastní kaplí, věží a sklepem. Za zmínku určitě stojí i malebná zámecká zahrada, na které se rozprostírá rybník s molem a altánem.

Vedle zámku se nachází Jezdecký areál Trnová, který nabízí, mimo jiné, jízdy na koni či ustájení a výcvik soukromých koní.
4 km od zámku se také rozprostírá devíti jamkové golfové hřiště Líšnice.

Dispozice zámku

Zámek Trnová, nacházející se ve stejnojmenném městě, postavený v romantickém slohu, se rozprostírá ve Středočeském kraji. Hlavní budova zámku je volně stojící, částečně podsklepená s dvěma nadzemními patry.

V přízemí se nachází byt správce, kanceláře, dva salónky, kaple, kuchyně (přípravna), technické místnosti, fitness, bazén, terasa a sociální zařízení.
V prvním
 patře najdeme noblesní vstupní halu, velkou a malou jídelnu, kuchyň, salónky, sály, dva pokoje s koupelnami, rodinný pokoj a terasu vedoucí do zámecké zahrady.
Druhé patro
disponuje šesti pokoji s koupelnami a předsíněmi, střešní terasou, saunou, klubovou místností a několika balkóny.
Celkem ubytovací kapacita: 22 osob

Zajímavostí zámku je také věž, která je situovaná na jihovýchodní stranu.

Celý objekt je po kompletní rekonstrukci, je vybaven novým tepelným čerpadlem a dnes slouží pro ubytovací účely s tím, že se zde pořádají různé akce, teambuildingy, svatby apod.

Dispozice zámku:
Přízemí: 459,61 m2
První patro: 633,98 m2
Druhé patro: 393,81 m2
Věž: 19,53 m2
Celkem užitná plocha: 1506,93 m2
Celkem zastavěná plocha: 716 m2

Celková rozloha prodávaného pozemku: 6 505 m2.

Historie zámku

Na počátku 18. století vznikl v obci Trnová pánský velkostatek, který po několika letech koupil rytíř Kristián Josef Paulin von Gfässer, pán na Bratronicích. Právě tento šlechtic zvelebil sídlo a nechal jej přestavět na zámek. Dalším významným majitelem byl Jan Ferdinand ze Schönfeldu, který nechal v blízkosti sídla vystavět hospodářskou školu. Ovšem mezi nejznámější majitele se počítá Václav Škroup, bratr známějšího Františka Škroupa. František byl významným českým hudebním skladatelem, dirigentem a autorem první české opery Dráteník. Oba bratři podnikali po celém panství různá dobrodružství za krásami přírody, které právě Františka Škroupa inspirovaly při skládání hudby k Fidlovačce, jejíž část se později stala českou hymnou. Rodina Václava Škroupa je dodnes pochována v hrobce přistavěné k jižní zdi Trnovského kostela. Roku 1860 koupil zámek Trnová významný český průmyslník Vincenc Daněk. Ten nechal přistavět hodinovou věž a zámek zásadním způsobem upravil. Zámek si rovněž oblíbila i známá operní pěvkyně Ema Destinnová, která zde strávila několik let a s oblibou chodila lovit v místním revíru. Po válce byl zámek zkonfiskován a vzniklo zde první jednotné zemědělské družstvo na okrese. Budova zámku sloužila prvně jako archív a poté jako skladiště. Po roce 1989 byl zámek v naprosto zdevastovaném stavu navrácen rodině Václava Schlogera. Zámek byl o pět let později prohlášen za národní kulturní památku ČR. V roce 2006 Trnovou koupili manželé Pilipovi, kteří jej následně kompletně zrekonstruovali a začali nanovo využívat.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Polní Voděrady

Cena na vyžádání
Více...

Château Fara Budislav

Cena na vyžádání
Více...

Château Liberecká Střelnice

Cena na vyžádání
Více...

Château Piaristická kolej

Cena na vyžádání
Více...

Château Mostov

Cena na vyžádání
Více...

Château Historická usedlost Dobrotín

13.500.000 CZK
Více...

Château Luka nad Jihlavou

Cena na vyžádání
Více...

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Cena na vyžádání
Více...

Château Slavín

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Tvrz Dražice

Cena na vyžádání
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

22.000.000 CZK
Více...

Château Choustník

22.000.000 CZK
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Prčice

Cena na vyžádání
Více...

Château Neznašov

6.500.000 CZK
Více...

Château Lechovice

25.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat