HLUBOŠ - prodej a rekonstrukce zámku, které se nakonec každý zalekl

12 - 10 - 2017

Hluboš, zámek, který se prodával několik let, se konečně dočkal nového majitele. Nový majitel se ihned pustil do vyklízecích prací a plánování dlouhé a náročné rekonstrukce zámku i dalších budov.

Krásný zámek s náročnou rekonstrukcí

S některými zámky je to těžké. Dlouhá léta se o ně majitelé nestarají, chátrají a dnes se tím pádem nachází ve špatném stavu. Zájemcům o koupi historické nemovitosti je na první pohled jasné, kolik energie, času a peněz si na nových majitelích vyžádají. A když jsou navíc opravdu rozlehlé a obklopuje je zpustošená zahrada, je jim souzena pověst neprodejného objektu. Tak to řadu let bylo i se zámkem Hluboš.

DCIM100MEDIADJI_0096.JPG

Nový majitel

Jeho v černých barvách rýsující se osud se naštěstí v dobré obrátil. V září 2017 se zámek Hluboš dočkal nového českého majitele, který se nezalekl ani velikosti zámku ani náročnosti jeho obnovy a nadto má se zámky mnohaleté zkušenosti. A co je nejdůležitější, má jasný, dobře promyšlený záměr, k jehož realizaci chce mimo jiné využít i grantové peníze.

Hned po koupi přistoupil nový majitel k detailnímu plánování rekonstrukce zámku i přilehlých koníren a celkové obnově zámeckého areálu. K Hluboši patří vzácná botanická zahrada, která se počítá k nejstarším v Evropě. Ta už během září prodělala podstatné změny. Z 90% byla očištěna od náletových dřevin, a je tak připravena k dendrologickému průzkumu a následné obnově historické zahrady.

 

První etapa – rekonstrukce koníren

Samotná realizace rekonstrukce zámku je kvůli své náročnosti rozdělena do etap. První etapa se dotkne především koníren, v nichž má vzniknout minipivovar a výrobna různých domácích produktů. V současnosti se již navrhují potřebné unikátní technologie.

 

Ještě v průběhu přestavby koníren by se mělo přistoupit k vyklízecím pracím na zámku, po nichž přijde na řadu generální rekonstrukce zámecké budovy. Cílem prací je nejen záchrana památky, ale i výstavba hotelu, výstavní galerie a prohlídkového okruhu. Závěrem je nutno dodat, že projekt obnovy zámku vzniká s respektem k jeho historii. Současný majitel chce oprášit masarykovskou tradici Hluboše a navázat na ni. Zámek je totiž pevně spjatý se jménem prezidenta T. G. Masaryka, který si z něj v letech 1920 až 1921 udělal své první rekreační sídlo.

IMG_0986

Úctyhodný záměr. Českým zámkům přejem více takových majitelů.
Brzy budeme informovat o dalším průběhu rekonstrukce.

Zdroj: Chateau.cz

další zámecké novinky

Hluboš bude mít novou "zámeckou paní"

Potřeba zachovat odkaz T. G. Masaryka byl impuls jít do akce, říká Jana Merunková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Zámek ...

Číst dále

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který ...

Číst dále

Zámek Otín - nový začátek

Zhruba před rokem se nám podařilo najít zájemkyni, která koupila krásný, ale již mnoho let chátrající zámek na jihu Čech. ...

Číst dále

MODRÁ KREV na ČT představuje dalších osm šlechtických rodů

Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat