EN

Středočeský kraj chce prodat zámek Buštěhrad

Buštěhrad - Středočeský kraj chce prodat buštěhradský zámek. Plánovaná oprava zámku měla stát zhruba 250 milionů korun, kraj na ni chtěl získat dotaci. To se mu ale nepodařilo a nevyšel ani záměr, že by ze zámku francouzská firma udělala hotel. Kraj na opravu a další provoz buštěhradského zámku nemá peníze. O případném prodeji zámku by 8. prosince měli jednat krajští zastupitelé.

Buštěhrad – Středočeský kraj chce prodat buštěhradský zámek. Plánovaná oprava zámku měla stát zhruba 250 milionů korun, kraj na ni chtěl získat dotaci. To se mu ale nepodařilo a nevyšel ani záměr, že by ze zámku francouzská firma udělala hotel. Kraj na opravu a další provoz buštěhradského zámku nemá peníze. O případném prodeji zámku by 8. prosince měli jednat krajští zastupitelé.

Středočeský kraj původně plánoval, že na buštěhradském zámku vznikne jeho reprezentační sídlo. Teď ale kraj všechny plány ruší. Podle hejtmana Miloše Petery z ČSSD kraj zvažuje více variant, prodej je ale jednou z možností. Prodej by uvítala i krajská opozice.

Různé projekty na opravdu zdevastovaného zámku stály hejtmanství už desítky milionů korun. Jediné, co Středočeský kraj zatím stihl opravit, jsou přilehlé zahrady buštěhradského zámku. Cena byla 27 milionů korun.

Opravená je zatím jen třetina zámku, sídlo zdejšího městského úřadu. Reprezentativně tak vyhlíží prostory v západním křídle, které patří městu. Ve třech patrech je celkem patnáct místností, kam se nastěhoval městský úřad včetně matriky, archivu a obřadní síně.

Středočeský kraj získal buštěhradský zámek do svého majetku v roce 2010. Zbylé dvě třetiny barokního zámku ze 17. století patří kraji a jsou ve velmi špatném stavu. Kraj dostal část zámku v roce 2010 bezúplatně od města. Tehdejší hejtman David Rath chtěl ze zámku udělat kulturní a rezidenční centrum – hovořil o krajské obdobě pražského Žofína. Nakonec ale Rathovi nástupci od projektu ustoupili, a tak krajská část dělá městské třetině ostudu. Na rekonstrukci zchátralého východního křídla a středu objektu by Středočeský kraj potřeboval minimálně 200 milionů korun, které nemá.

Právě kvůli kauze buštěhradského zámku zatkla před osmi měsíci Davida Ratha protikorupční policie se sedmi miliony v krabici od vína. Zakázka na rekonstrukci byla údajně o 40 milionů předražená. Právě tyto peníze měly jít podle policie na úplatky. Kromě poslance bylo obviněno dalších deset lidí, většina právě kvůli kauze Buštěhrad.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak