EN
Stružná
Okres
Karlovy Vary
Od Prahy
120 km
Cena
Cena na vyžádání

Zámek Stružná je původně pozdně renesanční zámek postavený Linhartem Colonem z Felsu na konci 16. století. Objekt prošel přestavbami v různých historických obdobích od 16. století po současnost a je veden jako kulturní památka. K budově zámku náleží areál o výměře 12 ha a několik hospodářských objektů. Zámek se nachází v obci Stružná 13 km od Karlových Varů, největšího lázeňského města České republiky a cca 120 km západně od Prahy.

Zámek Stružná má tři křídla – východní, severní a západní, urbanisticky je řešen do tvaru „U“. Východní křídlo tvoří tzv. „Starý zámek“ jehož vznik se datuje do konce 16. století – období renesance. Západní a severní křídlo „Nový zámek“ pochází z konce 17. století – období baroka. V roce 1811 zámek vyhořel a v roce 1884 byla dokončena přestavba celého komplexu ve stylu novorenesance a provedena nástavba věže ve východním křídle (pětiboký rondel).

• 1953 dokončeny úpravy pro změnu účelu
• 1963 – 1970 celková rekonstrukce
• 1998 – 2000 provedena rekonstrukce střech, bleskosvod a 1/3 fasád

Dispozice zámku

Východní křídlo:

1 podzemní podlaží a 2 nadzemní podlaží + půda v obdélníkovém půdorysu se sedlovou střechou, v pravé části rozdělené 5-ti podlažní věží zakončenou strmou střechou.

• 1.PP – chodba, soc. zařízení, technické zařízení a sklady
• 1.NP- průběžná chodba po celé délce koridoru z nádvorní strany sály a obytné místnosti, soc. zařízení
• 2.NP- průběžná chodba, sály a pokoje, schodiště do věže

Západní a severní křídlo: 1 podzemní podlaží a 2 nadzemní podlaží + podkroví a věž ve tvaru čtyřbokého jehlanu.

• 1.PP – 2.NP – chodba, sály, pokoje, kaple přes dvě podlaží, jídelna, kuchyně, soc. zařízení, sklady, kotelna, a schody
• podkroví – obytné místnosti, schodiště na půdu a z ní v pravém rohu věž ve tvaru proskleného čtyřbokého jehlanu Stavební pozemky činí 4.764,00 m2. Celková výměra pozemků činí 118.928,00 m2.

Celý areál zámku tvoří 12 ha území začínající na návsi obce a pokračující všemi směry, nejvíce pak západním a jižním směrem. Na severní, východní a západní straně je ohraničen oplocením, na východní a západní straně také hospodářskými objekty. Na jižní straně protéká areálem potok. Areál má mírně zvlněný terén klesající k J a JZ od větších objektů, které jsou na rovině. Převážná část pozemků tvoří zámeckou zahradu s drobnými objekty, jako jsou zahradní jezírko a solitérní stavby.

Okolí zámku

Okolí zámku je součástí historického mikroregionu s mnoha historickými stavbami i možnostmi aktivního vyžití. Je zde mimo jiné zřícenina hradu Andělská Hora (jejíž původ sahá do 15. stol.) a od něho se odvíjející zajímavé urbanistické řešení celé obce Stružná. Z hradu Andělská hora je pohled na celé široké území, zejména pak na Krušné Hory s nejvyšší horou Klínovec (1264 m. n m.). Jedná se o velmi zajímavou přírodní oblast se zvláštním klimatem v podmínkách téměř neporušeného životního prostředí.

Místním významným subjektem je rozsáhlé golfové hřiště s technickým a společenským zázemím s mezinárodními parametry, západně od zámku ve vzdálenosti cca 3 km a v těsné blízkosti silnice Karlovy Vary – Praha.

Na jihozápadě ve vzdálenosti cca 3 km je mezinárodní letiště Karlovy Vary a nad ním dominující Vítkova Hora s výletní restaurací. V oblasti je rozšířená myslivost z důvodu značného množství lovné zvěře.

Historie

Zámek Stružná, původně název zámek Kysibl, je historicky spjat s hradem Andělská Hora (nyní zřícenina). Stružná byla původně tvrz, která zanikla. Colona z Felsu nechal vystavět na konci 16. století nový renesanční zámek s názvem Kysibl. V roce 1622 byl zámek i s Andělskou Horou zkonfiskován a předán do majetku Heřmana Černína z Chudenic a v letech 1734 – 1794 je ve vlastnictví rodu Hartigů. Do vlastnictví Černínů přechází zámek i jeho okolí s Andělskou Horou znovu v roce 1868 a je v jejich vlastnictví do konce II. světové války. V roce 1945 byl zkonfiskován státem a v letech 1948 – 1953 přechází zámek do majetku armády. Od roku 1991 je objekt mimo provoz až do současnosti a má soukromého vlastníka.

Kontaktovat
Klientská sekce
V Klientské sekci naleznete další zajímavé zámky, jejichž prodej není prezentován veřejně, jsou součástí naší neveřejné nabídky. Zámky jsou určeny pro registrované uživatele společnosti CHATEAU.cz, kteří je uvidí po přihlášení do této sekce.
Chcete-li získat přístup do této sekce,
kontaktujte nás.
Více nemovitostí
Okres Třebíč
Cena na vyžádání
Více informací
Okres Ústí nad Orlicí
Cena na vyžádání
Více informací
Okres Praha - západ
24.500.000 CZK
Více informací