CZ

Jak pan Vala zachránil zámek Valeč

Příběh zámku Valeč zní jako pohádka, která končí přesně tak, jak bychom si to přáli i u ostatních zchátralých památek v České republice. Ing. Bronislav Vala, majitel stavební firmy V-stav a dvou hotelů v Hrotovicích a ve Valeči, patří k nejzaměstnanějším lidem v této oblasti. Přesto si na nás našel čas a ochotně se stal naším průvodcem po zámku, který před časem koupil a kompletně zrekonstruoval.

Proč jste se rozhodl pustit do rekonstrukce zámku Valeč?

Jsem ze sousední vesnice, ale kolem zámku jsem chodil jako dítě do školy a od roku 1989 bydlím naproti, dívám se na něj přes rybník, takže k němu mám vztah už od dětství. Když jsem v roce 1991 začínal s podnikáním, měl jsem v jedné z jeho hospodářských budov kancelář své stavební firmy.

 

image-wm.php

Po restituci jsem jednal s majiteli zámku o možném využití jeho prostoru pro sídlo své stavební firmy, jenže vlastníci se tehdy snažili zámek Valeč prodat za poměrně vysokou částku, asi počítali se zájmem movitých cizinců. Ten se ale nedostavil.
Já jsem zatím vybudoval sídlo své firmy v sousedních Hrotovicích, ale po celá léta jsem nepouštěl z hlavy nápad zámek koupit a opravit. Dokonce jsem si na čas zámek pronajal s předkupním právem, ale po čtyřech letech jsem to vzdal. Až roku 2008 jsem se rozhodl, že do toho opravdu půjdu a zámek i přilehlé budovy zrekonstruuji na hotel.
Jezdil jsem do Rakouska a zkoumal tamní hotely a jejich wellness centra, abych dokázal vytvořit pro hosty podobný komfort i u nás.

image-wm.php1

V jakém stavu tehdy zámek Valeč byl?

Budova byla úplně vybydlená, během té doby, co se ji majitelé pokoušeli prodat, doslova chátrala před očima. Před revolucí sídlilo v zámku zemědělské družstvo, byly tam sklady zeleniny, nějaké kanceláře.
Nakonec zůstalo vlastně jen poničené zdivo a napadené krovy. Rekonstrukce začala v roce 2011, zámek jsme opravovali dva roky, po jeho otevření v roce 2013 pak další hospodářské budovy. Ty byly zpřístupněny v roce 2014.
Při rekonstrukci jsme používali původní konstrukce i materiály, hodnotnější části se opravovaly restaurátorsky, při doplňování konstrukcí se většinou použily tradiční řemeslné postupy.
Dlouho jsem přemýšlel, jak zachránit napadené krovy, až jsem nakonec našel firmu, která dokáže dřevomorku zlikvidovat pomocí mikrovlnného ohřívání. Úsek pěti metrů se prohříval třeba 12 hodin. Snad to bude fungovat.

image-wm.php2

Čím jste zateplovali stávající budovy?

Smíšené kamenné i cihelné zdivo bylo na mnoha místech potřeba zateplit bez zásahu do fasády. K tomu jsme využili vnitřní přizdívku z tvárnic Multipor. Ty se staly také výborným podkladem pro obnovení vápenných kletovaných omítek.

Jakým způsobem jste obnovili renesanční sgrafita na fasádě zámku?

Na kousku zdi byl motiv částečně zachovaný, ten opravoval restaurátor. Zbytek se tvořil tradiční metodou – na hrubou omítku se nanesla centimetrová vrstva písku s vápnem a ta se natřela speciální bílou maltou. Do této malty se psaníčka vyškrabávají hřebíky, špachtlí apod., jedno za druhým. V osmi až deseti lidech to trvalo zhruba tři měsíce.

image-wm.php3

Do areálu přibyla také nová budova..

Nová budova oddělila hospodářský dvůr od nádvoří před zámkem a umožnila nabídnout hostům takové služby a komfort, aby jim stálo za to sem přijet a pak se i vracet. Pod atypickým krovem se dvěma hřebeny ve tvaru písmene W je velká společenská místnost využívaná třeba pro svatební hostiny.
V přízemí je recepce, restaurace a venkovní terasy s výhledem do dvora a na bazén, v podzemním podlaží wellness centrum s pěti saunami, dvěma vnitřními bazény a výstupem k venkovnímu bazénu. Wellness centrum a bazény mohou využívat nejen hosté, ale i místní obyvatelé. Novostavba má monolitický skelet s vyzdívkou z cihel plněných minerální vatou Porotherm T Profi.

image-wm.php4

Zajímavostí je systém prostorných pozemních chodeb, které propojují všechny budovy. Ty už tady byly?

Ty jsme vybudovali v průběhu rekonstrukce. Propojují všechny objekty zámku a povedou až k podzemnímu parkovišti, které vznikne v nejvzdálenější části areálu za bývalým seníkem. Na stěnách a stropech je pohledový beton, na který umisťujeme výstavy obrazů a fotografií.
Můžete se tady také posadit do křesílek z nedávno zbouraného hotelu Praha. Z něj jsme odkoupili řadu vybavení i do hotelových pokojů v hospodářských budovách. Paradoxní je, že vybavení hotelu Praha prošlo rekonstrukcí krátce před jeho demolicí.

image-wm.php5

V zadní části areálu se ještě staví, co vznikne tam?

Tam nyní dokončujeme poslední objekt, vestavbu do bývalého seníku. Pod zemí tu vznikne bowling s barem a podzemní garáže, v dalších třech patrech 60 hotelových pokojů. Do zbytků původní budovy je vestavěno obvodové zdivo z cihel Porotherm 50 T Profi plněných minerální vatou, příčky mezi pokoji jsou z cihel Porotherm AKu, které tlumí hluk.

Taková rekonstrukce stála jistě nemalé peníze.

Nečekám, že se mi vrátí investice do výstavby a rekonstrukce, ale byl bych rád, kdyby si hotel vydělal na svůj provoz. S tím souvisí i to, že jsem se snažil co nejvíce snížit náklady na vytápění a ohřev vody. Celý objekt je důkladně izolován, aby se co nejvíc snížily tepelné ztráty.
K vytápění slouží teplo z nedaleké bioplynové stanice, která využívá odpad z místního kravína. Díky tomu se může v zámku udržovat po celý rok příjemná teplota, stejně jako ve venkovním vyhřívaném bazénu.

image-wm.php6

Autoři architektonického ¬řešení a interiérů:
Ing. arch. Radek Martíšek, Ing. arch. Eva Macholánová

Zdroj: www.dumabyt.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak