CZ

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který se odhodlal k něčemu, co před ním vzdala spousta lidí. Koupit prakticky zřícený zámek a pustit se do jeho rekonstrukce. Jsme rádi, že nás pan Fürst oslovil a že budeme na rekonstrukci této krásné památky spolupracovat.

Co Vás vedlo k tomu koupit si zámek Pravonín?

Přišel jsem k tomu čistě náhodou. Jsem obdivovatelem hudby Richarda Wagnera a náhodou jsem zjistil, že byl při pobytu Čechách právě na zámku Pravonín. To mě zaujalo, protože z okolí zámku pochází můj kamarád z vojny a když mě pozval do Čechtic na grilování, přišla na to náhodou řeč. V okamžiku, kdy jsem zámek uviděl poprvé, nadchla mě hlavně jedinečná architektura, pro venkovské prostředí značně ojedinělá a do budovy jako takové jsem se postupně zakoukal. Samotné koupi ale předcházely dva roky váhání a rozhodování, během kterých jsem neustále řešil, proč to koupit nebo naopak nekoupit. Největším problémem bylo okolí zámku, nedaleko je totiž místní opravárenské družstvo, což značně degraduje celkový dojem genia loci památky. V současné době to ovšem aktivně řešíme a doufáme, že časem dojde ke změně, která nám naopak otevře zcela nové možnosti.

Každopádně mě přes to všechno uchvátila nejen architektura, ale také naprosto zdevastovaný stav zámku. Zní to sice zvláštně, nicméně, velmi mě láká skutečnost, že můžu něco úplně od píky vybudovat znovu a vrátit budově původní lesk.

Máte strach z památkářů?

Vůbec ne, já sám jsem památkář amatér, jelikož mě památky vážně baví. Doopravdy se těším na renovaci jako takovou a myslím si, že jsem v určitých věcech ještě striktnější než sami památkáři. Budoucí celková podoba zámku a jeho okolí bude vycházet z dialogu mezi památkáři a architekty. Věřím, že najdeme optimální řešení. V každém případě se primárně musí výsledná podoba líbit mně a já jsem v tomto ohledu náročný!

Máte nějaký záměr s využitím zámku?

Ne, já jsem vlastně nikdy neuvažoval o nějakém konkrétním záměru. Budova samotná není k podnikání příliš vhodná, takže můj plán byl vyloženě zachránit zámek a vrátit ho do původní podoby. Těším se víc na samotný průběh rekonstrukce možná víc než na konečný výsledek. Také jsem se vážně zhrozil, když se mi do rukou dostaly plány původních italských majitelů. Ti totiž plánovali místo rekonstrukce výstavbu luxusních bytů, čímž by dokonale zničili celou památku a zejména její dispozici.

Jak dlouho by rekonstrukce měla trvat?

Pro mě je hlavní prioritou zajištění zámku a jeho záchrana z havarijního stavu. Takže nepospíchám, ba naopak si chci dát záležet, ať je vše provedené pořádně. Samozřejmě se může cokoliv zkomplikovat a z různých důvodů protahovat. Pro mě je to však volnočasová záležitost, takže si chci rekonstrukci pořádně užít.

Jaké jsou Vaše první kroky?

Na prvním místě zajištění havarijního stavu, to je teď opravdu důležité. Ale v momentě, kdy se budeme moct bezpečně pohybovat po celém zámku, začneme s průzkumy, abychom se mohli rozhodnout, co dál. Tedy co restaurovat, co doplnit, co vyhodit. Celá budova projde průzkumem. Osobně se nejvíc těším na kapitolu sklepů, jelikož v žádných záznamech nejsou podrobně popsány, takže uvidíme, co tam vlastně najdeme. Navíc v zámku prý existuje vstup do sklepení, které vede kamsi mimo zámek. Podle historek místních prý vede tajná chodba až na Blaník.

 

 

Zdroj: Chateau.cz

Zhruba před rokem se nám podařilo najít zájemkyni, která koupila krásný, ale již mnoho let chátrající zámek na jihu Čech.
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak