Château Spitzerova vila

Památkově chráněný komplex, unikátní prvorepubliková vila obchodního ředitele Vítkovických železáren Ing. Dr. h. c. Julia Spitzera postavená v letech 1930-32, zasazená do skvostné zahrady o celkové rozloze 8 500m2, se nyní opět dostává do prodeje. Zámecká vila je hmotným zobrazením Spitzerovo zcestovalosti, vzdělanosti, společenské váženosti a zároveň láskou k rodnému okolí. Funkční a umělecká celistvost objektu je skutečně naprosto unikátní.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous
Le district: Bruntál
La distance de Prague: 250 km

Zámecká vila je hmotným zobrazením Spitzerovy zcestovalosti, vzdělanosti, společenské váženosti a zároveň láskou k rodnému okolí. Funkční a umělecká celistvost objektu je naprosto unikátní.

Ačkoliv byla vila navržena vídeňským architektem Gustavem Schölerem ve stylu francouzských honosných zámků na Loiře, výstavbou byla pověřena místní rýmařovská stavební firma. Ocelovou konstrukci krovu vyrobila mostárna vítkovických železáren a jako střešní krytina byly použity pokrývačské břidlice z ložisek v Nízkém Jeseníků. V interiéru byly vyváženě uplatněny prvky stylu art déco dle návrhů významného architekta a malíře Františka Kysely, působícího na Umělecko-průmyslové škole v Praze. Zahrada byla navržena lednickým profesorem Friedrichem Hennem.

Přestože byla zámecká vila postavena primárně pro druhou choť Juliuse Spitzera, měla sloužit zároveň jako sídlo rodu Spitzerů; rodiny vysoce vzdělaných advokátů, techniků a vědců. Charakteristická atmosféra tohoto sídla tak byla pochopitelně velice atraktivní jak pro nacisty, kteří vilu zkonfiskovali během války, tak komunisty, kteří si ji přivlastnili po válce. Nový majitel se i přesto bude moci těšit z původního zařízení vily, jenž bylo téměř kompletně (včetně nábytku a dalšího mobiliáře z majetku rodiny Spitzerů) dochováno.

Spitzerova zámecká vila není pouhým architektonickým skvostem. Je místem s nevšedním historickým odkazem, duší a svébytnou budoucností.

Popis zámecké vily

Vídeňský architekt Gustav Schöler navrhl vilu v podobě srostlice tří křídel ve tvaru Y s nárožními věžemi a oválnou terasou na jižní straně budovy.

janovice_spitzerova_vila_101028_1_galerie-980

Na výslovné přání pana ředitele byla celá Vila komponována jako menší zámecké sídlo, jak svým kompozičním utvářením používajícím nárožní okrouhlé věže, rondelově vinuté vnější schodiště do zahrady, vysoké střechy, boční věžovitě komponované objekty garáže i skleníkové kotelny, tak svým vnitřním dispozičním řešením i výtvarnou členitostí se štukovou výzdobou i jinými ornamentálními a uměleckými prvky. Střechy jsou kryty pokrývačskou břidlicí z nedalekých ložisek štípatelných spodnokarbonských břidlic.

V roce 1996 prošla vila významnou rekonstrukcí. Objekt obsahuje vnitřní kanalizaci, rozvody teplé a studené vody, ohřev TUV je zajištěn ve 2 plynových zásobnících. Vytápění je ústřední teplovodní se 2 plynovými kotli na plyn JUNKERS, částečné vytápění centrální části zajištěno krbem a kachlovými kamny na pevné palivo. Objekt obsahuje kompletní elektroinstalaci a bleskosvod.

Objekt Spitzerovy vily je zapsán jako nemovitá kulturní památka, za kulturní památku prohlášeno také movité zařízení vily, jako ojedinělý soubor movitého zařízení vily ze 30 let 20. století. Dnes se část sbírky původního vybavení nachází v Muzeu v Bruntále, které má sbírku zapůjčenou. Veškeré vybavení je součástí prodeje.

Dispozice zámecké vily

Celý areál se skládá ze zahrady a několika budov, největší je samotná vila zvláštního trojlistého půdorysu. Objekt obsahuje provozní a stravovací zázemí, společné prostory jídelny a společenské místnosti. V sedmi apartmánech celkem obsahuje 14 obytných místností, 7 koupelen a 6 dalších samostatných hygienických zařízení.

V suterénu je umístěn jeden apartmán, recepce a hospodářské zázemí (kotelna, prádelna, sklepy). V původním slohu a vybavení s repasí byly zachovány pouze části apartmánu a hala se schodištěm.

V přízemí je umístěný vstup do bytu a vstupy přes knihovnu nebo centrální chodbu na zahradu. Patro bylo původně rozděleno na apartmá paní domu a apartmá pána domu, kterých součástí kromě ložnic a koupelen byly i šatny a pracovny. Střední část patra vyplňuje společenská místnost, na kterou v západním křídle navazuje velká jídelna a kuchyň. Obě tyto místnosti vedly přímo na jižní terasu. V původním slohu a vybavení s repasí byly zachovány převážné části jídelny, společenské a komunikační haly, pracovny a větší části apartmánů. Z původního vybavení zde najdete: štukovou výzdobu stropu, intarzovaný nábytek, mramorové kryty radiátorů, secesní psací stoly, původní lustry a svítidla, taburetky, postele, sekretáře, křesla, orientální koberce, nádobí, dekorativní kachlová kamna, původní vybavení koupelen a mnoho dalšího.

V podkroví byly dětské pokoje a koupelna. Dnes se zde nachází další apartmány s několika pokoji. Ve střední části objektu pod vyvýšenou střechou se nachází ještě jeden apartmán přístupný po točitém schodišti. Konstrukce a vybavení je novější z doby rekonstrukce 1996.

Ve svahu směrem k zámku stojí budova garáží s bytem řidiče a teplým skleníkem, později přebudovaném na saunu.

Opodál stojí ještě samostatný objekt studeného skleníku (později kulečníkový sál). Celý areál, včetně pozemku, na kterém stojí tenisový kurt, je vymezen zvláštním oplocením s bránou na dálkové ovládání a brankou s kamenným schodištěm.

Užitná plocha:
Suterén: 331,82 m2
Přízemí: 416,62 m2
Podkroví (včetně apartmánu pod střechou): 401 m2

Celková užitná plocha: 1149, 44 m2

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous

Plus de chAteaux

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Plus...

Château Býkov

Plus...

Château Zámeček Lány

Plus...

Château Slavín

Plus...

Château Litohoř

Plus...

Château Nahošice

Plus...

Château Osová

Plus...

Château Choustník

Plus...

Château Historický objekt FILIPOV

Plus...

Château Starý Hrozňatov

Plus...

Château Neznašov

Plus...

Château Lechovice

Plus...

Château Stružná

Plus...

Château Ořechov

Plus...

Château Jetřichovice

Plus...
Tous les chateaux

Contactez-nous