Château Zámeček Lány

Empírový lovecký zámeček Lány vyniká mezi jinými svou polohou. Leží na jižním okraji unikátního Lednicko-valtického areálu v blízkosti soutoku Dyje a Moravy. Vzdálený od ruchu města obklopený pouze překrásnou krajinou sloužil kdysi Lichtenštejnům jako místo odpočinku při honitbách v okolních lesích. Na pozemku o celkové rozloze 2139 m2 se nachází další 2 budovy, z nichž jedna prošla kompletní rekonstrukcí. Zámeček Lány leží v okrese Břeclav, cca 65 km od Brna, 75 km od Bratislavy a 95 km od Vídně.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous
Le district: Břeclav
La distance de Prague: 250 km

Popis zámku

Zámek nechali vybudovat Lichtenštejnové v letech 1810-1812. Sloužil jim jako místo odpočinku při lovech v okolních lužních lesích. Lánský zámeček postavil architekt Josef Hardtmuth, který pro Lichtenštejny vybudoval řadu dalších staveb v Lednicko-valtickém areálu.

Budova obdélníkového tvaru má tři podlaží:

  • sklep (12,5 m2),
  • 1. patro (258,8 m2),
  • 2. patro (96,5 m2),
  • 3 patro (78,7 m2)
  • půda (222,3 m2)

Celková užitná plocha činí 668,8 m2, zastavěná plocha činí 375 m2.

Architektonicky čisté stavbě dominuje půlkruhový otevřený pavilon s pilíři typickými pro dobu empirismu. Obklopuje ho zahrada o rozměrech 1483 m2. Zámek je po vnější rekonstrukci.

Na pozemku se nachází další dvě budovy – správcovský domek, který je kompletně zrekonstruovaný a částečně zařízený, a stodola v těsné blízkosti zámečku. Zastavěná plocha správcovského domu činí 78 m2, dům disponuje funkční kuchyní, pokoji s nábytkem a koupelnami s toaletami.
Zastavěná plocha stodoly čítá na 203 m2.

Zamek Lany Chateau.cz 07

Zámeček je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Historie zámku

Zámeček byl postaven v letech 1810-1812. Jeho stavbu zadali Lichtenštejnové svému oblíbenému architektovi – Josefu Hardtmuthovi, který pro ně postavil řadu budov v Lednicko-valtickém areálu, mimo jiné i slavný minaret. Josef Hardtmuth byl mimořádnou, všestranně nadanou osobností, proslavil i jako vynálezce moderní tužky, která se stala základem firmy KOH-I-NOOR L.& C. HARDTMUTH.
Zámeček byl původně vybudován k hospodářským účelům, po přestavbě do dnešní podoby ho Lichtenštejnové začali využívat jako místo odpočinku při lovech. Správou budovy pověřili hajného, který měl v zámečku služební byt. Od roku 1952 se lánský zámeček nacházel v přísně střeženém hraničním pásmu s Rakouskem a byl veřejnosti nepřístupný. Do 70. let minulého století v něm byla umístěna stará rota č.19 Pohraniční stráže Lány. V okolí zámečku se nacházely signální stěny z ostnatého drátu, podél kterých vedly zpevněné obslužné cesty, tzv. signálky. Ty jsou dodnes využívané k cykloturistice, pro níž je Lednicko-valtický kraj jako stvořený.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous

Plus de chAteaux

Château Trnová

Plus...

Château Mostov

Plus...

Château Historická usedlost Dobrotín

Plus...

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Plus...

Château Býkov

Plus...

Château Slavín

Plus...

Château Porkertova vila

Plus...

Château Litohoř

Plus...

Château Tvrz Dražice

Plus...

Château Nahošice

Plus...

Château Osová

Plus...

Château Choustník

Plus...

Château Historický objekt FILIPOV

Plus...

Château Prčice

Plus...

Château Starý Hrozňatov

Plus...

Château Neznašov

Plus...

Château Lechovice

Plus...

Château Stružná

Plus...

Château Ořechov

Plus...

Château Jetřichovice

Plus...
Tous les chateaux

Contactez-nous