Château Porkertova vila

Popis vily Porkertova vila (po rekonstrukci v roce 2007 je také nazývána jako Vila Bělá) byla vystavena v letech 1931-1932 v romantickém maurském stylu, a to podle plánů architekta Oty Ployera. Majitelem vily byl Vilém Porkert mladší, který zde žil se svou rodinou do roku 1949. Okolí vily je stejně působivé jako stavba samotná. Nachází […]

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous
Le district: Rychnov nad Kněžnou
La distance de Prague: 150 km

Popis vily

Porkertova vila (po rekonstrukci v roce 2007 je také nazývána jako Vila Bělá) byla vystavena v letech 1931-1932 v romantickém maurském stylu, a to podle plánů architekta Oty Ployera. Majitelem vily byl Vilém Porkert mladší, který zde žil se svou rodinou do roku 1949.

Okolí vily je stejně působivé jako stavba samotná. Nachází se na rovinatém prostoru pod zalesněnou skálou s protékající řekou Bělá. Celkový romantický charakter sídla umocňuje nejen umístění v krajině, ale i vzrostlé okrasné dřeviny, kterými je obklopena. Samotná vila je postavena na železobetonové vaně se sklepy pod úrovní říčky. Vnějšku sídla dominují věžičky a okna v maurském stylu a mohutné vchodové schodiště, které propojuje zahradu a verandu s vyvýšeným přízemím.

Porkertova vila plany Chateau000

Z centrální haly je přístup do jídelny, knihovny a obývací místnosti v přízemí. Dvouramenným schodištěm se pak vystoupí do patra a podkroví, kde jsou umístěny ubytovací pokoje a ložnice, a kulečníkové síně. Všechny místnosti pojal stavitel jako velmi reprezentativní.

Celková rozloha pozemku je 1,2 ha. Stavba není památkově chráněná.

Dispozice vily

Vila je architektonicky hodně členěná, což podtrhuje její romantický charakter. Jde o dvoupatrovou stavbu se sklepením, přízemím, prvním patrem a podkrovím.

Celková plocha pozemku:     11 507 m2
Zastavěná plocha:                         887 m2
Užitná plocha:
• Sklep                       58 m2
• přízemí                 213 m2
• 1. patro                 213 m2
• podkroví              303 m2
Celkem:                   787 m2

Historie zámku

Značku J. Porkert znala ve své době každá česká hospodyňka. Proslavily ji mlýnky na maso a nudle. Vilu Bělá nechal vystavit jeden z členů této významné rodiny prvorepublikového průmyslníka, vnuk Josefa Porkerta Vilém mladší.

Dějiny podnikatelského úspěchu Porkertovy rodiny začínají v roce 1865, kdy byl báňský inženýr Josef Porkert pověřen správou Růženiny hutě ve Skuhrově nad Bělou. Jeho syn Vilém nechal postavit první rodinné sídlo, tzv. Starou vilu, jeho vnuk Vilém mladší pak nedaleko Staré vily zbudoval Novou vilu (Vilu Bělá). Její stavbou pověřil architekta Otu Ployera, příbuzného rodiny.

Je zajímavostí, že zcestovalý Vilém námět na stavbu nezískal ve Španělsku, ale objevil ho v americkém časopise. Ve svých pamětech si napsal: „Co mě tehdy napadlo stavět tak velkou a hlavně tak honosnou vilu, jsem do smrti nepochopil. Z obchodního stanoviska bylo to správné řešení, neb velmi mnoho obchodů, jak exportních, tak tuzemských, se po pohoštění a pobytu ve vile rychle uskutečnilo.“

Po roce 1989 došlo k restituci vily rodině Porkertových, v roce 2005 pak vilu koupila současná majitelka holandského původu, která v roce 2007 ukončila rekonstrukci vily v jejím původním historickém vyznění.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous

Plus de chAteaux

Château Zámeček Lány

Plus...

Château Slavín

Plus...

Château Litohoř

Plus...

Château Nahošice

Plus...

Château Osová

Plus...

Château Choustník

Plus...

Château Historický objekt FILIPOV

Plus...

Château Chrančovice

Plus...

Château Spitzerova vila

Plus...

Château Starý Hrozňatov

Plus...

Château Neznašov

Plus...

Château Lechovice

Plus...

Château Stružná

Plus...

Château Ořechov

Plus...

Château Jetřichovice

Plus...
Tous les chateaux

Contactez-nous