Château Polní Voděrady

Zámek Polní Voděrady byl postaven koncem 16. století na místě bývalé tvrze. V 17 století byl barokně přestavěn, dnešní podobu zámek získal až v 19. století. Zámek i zámecký park prošel v roce 2015 celkovou rekonstrukcí, během níž byla obnovena i kamenná zeď kolem celého zámeckého areálu. Dnes zámek slouží jako luxusní soukromá rezidence. Zámek leží v okrese Kolín, cca 48 km východně od Prahy.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous
Le district: Kolín
La distance de Prague: 48 km

Popis zámku a dispozice zámku

Barokní zámek Polní Voděrady prošel v roce 2015 kompletní rekonstrukcí, při obnově byly zachovány jak dobové, stavební i interiérové prvky, tak i atributy dnešní moderní doby a byla tak vystavěna luxusní rezidence. Dnes je zámek používán k soukromému bydlení.
Užitná plocha dvoupatrového zámku, kde se nachází 29 místností, činí 814 m2. Celá nemovitost je obehnaná nově vybudovanou kamennou zdí.

Budova zámku je volně stojící podsklepený objekt s jedním nadzemním patrem. V přízemí najdeme prostornou a vybavenou kuchyň, obývací místnost, dětské pokoje a zázemí pro personál s bočním schodištěm. V prvním patře se nachází pět ložnic se šatnami a pěti velkými koupelnami, dále také odpočinková místnost. V suterénu se zachoval původní vinný sklípek o velikosti 16,9 m2. Vpravo od zámku se nachází volně navazující garáž se čtyřmi vjezdy a technickou místností. Zámek je obklopen rozsáhlým, udržovaným parkem, o rozloze 3,2 ha. V zámeckém areálu byla také vystavěna hospodářská usedlost pro ustájení koní o rozloze 6 422 m². Dále se zde nachází pozemky o velikosti 5.909 m2, které je možno odkoupit od obce a scelit tak celý areál.

Dispozice
Sklep: 20,2 m2
Přízemí: 396,4 m2
I. Patro: 396,9 m2
Garáž: 130,9 m2

Celková rozloha zámeckého areálu činí 34.395 m2.

Historie zámku

Tvrz v Polních Voděradech zřejmě vystavěl až jejich první světský majitel Jan Zikmund Myška ze Žlunic po roce 1569, jelikož když majetek získal v roce 1577 jeho syn Jaroslav, tvrz již byla obývána. Od roku 1594 se zde střídá několik majitelů, až celý statek i s tvrzí koupil v roce 1642 Jan Burián Slavíkovec ze Slavíkova. Ten nechal podle některých pramenů vystavět západně od poplužního dvora a bývalé tvrze, která později beze stopy zmizela, nový barokní zámek, který má být jádrem dnešní stavby. Tento údaj však zpochybňuje výsledek průzkumu, prováděný na konci 90. let 20. století archeologem Radkem Tvrdíkem a historikem Vladimírem Rišlinkem z Regionálního muzea Kolín, který nepotvrdil u současné budovy zámku žádné barokní zdivo, takže pravděpodobně byla pouze stará tvrz barokně opravena, a i nadále obývána. Po smrti Jana Buriana odkázala jeho manželka panství svému synovi z prvního manželství, Františku Albrechtovi Mauricovi z Mohrenburgu. Jeho potomci v Polních Voděradech sídlili do roku 1736, kdy ho ve veřejné dražbě koupil František Ignác Bukovský z Hustířan. Poté následovalo několik dalších majitelů, až statek v roce 1861 koupil Václav Ignác z Eisensteinu. Pravděpodobně až za tohoto majitele vznikla ve 2. polovině 19. století novostavba dnešního zámku a stará tvrz byla zbořena. Dnes jíž není známo přesné místo, kde tvrz stála. Výrazné úpravy se zámek dočkal na konci 19. století za Emericha z Eisensteinu, kdy byl zásadně zmodernizován a upraven v eklektickém až secesním slohu. K západní stěně staršího křídla bylo přistavěno křídlo nové s téměř čtvercovým půdorysem a vznikl nový vstup s balkonem v jižním průčelí. Vnější fasády zvýraznily římsy, okna byla oddělena plochými pilastry zakončenými bohatě zdobenými korintskými hlavicemi a opatřena nadokenními i podokenními římsami. Střední osa zámku byla nad balkonem zvýrazněna štítem s erbem Eisensteinů. V interiéru vynikal zejména velký sál v prvním patře, z něhož byl přístup na balkon. Potomkům Emericha z Eisensteinu patřil zámek do roku 1945, kdy ho stát na základě tzv. „Benešových dekretů“ zkonfiskoval Karlovi z Eisensteinu, poslednímu majiteli z tohoto rodu. Po roce 1945 sloužil zámek potřebám obecního úřadu a k bytovým účelům. Opuštěn byl na počátku 80. let 20. století a od té doby chátral. V roce 2007 ho koupila společnost ElitProfit, která v roce 2014 zahájila kompletní rekonstrukci.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous

Plus de chAteaux

Château Fara Budislav

Plus...

Château Liberecká Střelnice

Plus...

Château Piaristická kolej

Plus...

Château Trnová

Plus...

Château Mostov

Plus...

Château Historická usedlost Dobrotín

Plus...

Château Luka nad Jihlavou

Plus...

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Plus...

Château Slavín

Plus...

Château Porkertova vila

Plus...

Château Litohoř

Plus...

Château Tvrz Dražice

Plus...

Château Nahošice

Plus...

Château Osová

Plus...

Château Choustník

Plus...

Château Historický objekt FILIPOV

Plus...

Château Prčice

Plus...

Château Neznašov

Plus...

Château Lechovice

Plus...

Château Stružná

Plus...

Château Ořechov

Plus...

Château Jetřichovice

Plus...
Tous les chateaux

Contactez-nous