Château Slavín

Popis zámku Zámek Slavín se tyčí na skále nad vesnicí Tupadly v okrese Mělník v CHKO Kokořínsko. Leží na místě, kde do roku 1650 stávala tvrz. Samotný zámek byl postaven v roce 1840 liběchovickým pánem Antonínem Veithem. Původně měl sloužit jako památník národních hrdinů, ve kterém mělo být uloženo 24 soch představující významné postavy české […]

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous
Le district: Mělník
La distance de Prague: 50 km

Popis zámku

Zámek Slavín se tyčí na skále nad vesnicí Tupadly v okrese Mělník v CHKO Kokořínsko. Leží na místě, kde do roku 1650 stávala tvrz. Samotný zámek byl postaven v roce 1840 liběchovickým pánem Antonínem Veithem. Původně měl sloužit jako památník národních hrdinů, ve kterém mělo být uloženo 24 soch představující významné postavy české historie (nakonec se stihlo vyrobit 8 soch, které jsou dnes vystaveny ve vestibulu Národního muzea v Praze).

Zámek je postaven v orientálním, tzv. maurském stylu. Dominantou zámku je 30 metrová věž, která ve své době sloužila i jako rozhledna. Je z ní výhled na Polabí a část Českého středohoří. Ve věži se nachází malá kaple. Původně zde měly být věže čtyři, ale z finančních důvodů je zde nakonec jen jedna. K zámku patří i budova farmářského domu (ten je před rekonstrukcí, může být využit pro další ubytovací kapacity či jiné účely), vila (slouží k ubytovacím účelům) a altán. Rozloha areálu včetně zámeckého parku činí cca 3,5 ha. Dále k pozemku patří i dvě pole s celkovou rozlohou cca 2,7 ha.

Zámek vyniká mezi ostatními především svou lokací. Obklopuje ho park se vzrostlými stromy, klikatými cestami, skálou i jezírkem. Ticho a klid tu neruší silnice ani sousední domy. Také proto si jej aktuální majitel vybral pro své sídlo buddhistického sdružení a dodnes slouží jako meditační centrum.

Dispozice zámku

Zámek je jednoposchoďový podsklepený .
V přízemí je umístěna velká místnost, prostorná jídelna s kuchyní a 2 toalety.
V poschodí je pět ložnic, dvě koupelny a dvě toalety.
V podkroví se nachází dvě místnosti využívané jako sklady.
V bočním křídle jsou další dva pokoje s koupelnami a toaletami.

Ve vile je zřízeno 7 pokojů (3 dvoulůžkové, 3 čtyřlůžkové, 1 jednolůžkový) a dvě koupelny s toaletami na každém patře.

Farmářský dům nabízí kuchyň, jídelnu, meditační místnost a tři pokoje, jedny toalety, jednu koupelnu a místnost na nářadí. Dům je před rekonstrukcí (stavební povolení je připraveno).

V bývalé sýpce je zřízena garáž, nad ní pak dvě nevyužitá obytná patra. Zde je také připraveno stavební povolení na rekonstrukci.

Zámecký altán disponuje dvěma malými místnostmi.

Pozemky zabírají celkem 61.658 m2, z toho zastavěná plocha 1.285 m2, zahrada 3.117 m2, ostatní plocha 30.785 m2 a orná půda 26.380 m2.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku Slavín stála tvrz Kostelec. Z její historie toho není moc známo, vystřídalo se na ní několik rodů a pravděpodobně za třicetileté války byla zničena. S 19. století pro toto místo začíná nové slibné období. Liběchovický pán Antonín Veith tu roku 1840 zahájil stavbu zámečku v orientálním maurském slohu. Pojmenoval ho Slavín, protože měl být určen k uložení 24 Schwanthalerových soch znázorňujících důležité postavy české historie (Libuše, Přemysl Oráč, Přemysl Otakar, …). Antonín Veith se však dostal do finančních potíží, což se projevilo mimo jiné i v tom, že místo plánovaných čtyř věží má Slavín pouze jednu. Dokončení stavby pak definitivně přerušila smrt podnikatele.
Osm ze zamýšlených soch bylo předáno Národnímu muzeu v Praze, kde zdobí vestibul a schodiště historické budovy.
Slavín byl rod Veithů nucen prodat. Byl zde zřízen ústav školských sester, který zde nechal postavit kapli ve věži, dnes je tu setkávací buddhistické centrum.

Si vous êtes intéressé par notre catalogue, envoyez-nous la demande via notre formulaire de contact. +420 777 816 220
Contactez-nous

Plus de chAteaux

Château Trnová

Plus...

Château Mostov

Plus...

Château Lovecký zámeček Podčejk

Plus...

Château Historická usedlost Dobrotín

Plus...

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Plus...

Château Býkov

Plus...

Château Zámeček Lány – REZERVACE

Plus...

Château Porkertova vila

Plus...

Château Litohoř

Plus...

Château Nahošice

Plus...

Château Osová

Plus...

Château Choustník

Plus...

Château Historický objekt FILIPOV

Plus...

Château Prčice

Plus...

Château Starý Hrozňatov

Plus...

Château Neznašov

Plus...

Château Lechovice

Plus...

Château Stružná

Plus...

Château Ořechov

Plus...

Château Jetřichovice

Plus...
Tous les chateaux

Contactez-nous