EN
Château Otín
Okres
Klatovy
Od Prahy
120 km
Cena
19.500.000 CZK

V půvabné pošumavské krajině nedaleko Klatov se nachází empírový zámek Otín. První zmínky o něm pocházejí už z roku 1379, tehdy šlo ovšem o renesanční tvrz. Ta pak byla v průběhu 17. století upravena na barokní zámek. Svůj současný empírový vzhled získala tato památka v 19. století. Od roku 2019 zámek prochází částečnou rekonstrukcí. Celková rozloha pozemku činí 2,1 ha. Majitelka zámku vlastní i sousední statek, který lze v případě zájmu také koupit. Zámek Otín leží 7 km od města Klatovy a 120 km jihozápadně od Prahy.

Popis zámku

Zámek je situován ve středu obce Otín. Je obklopen parkem o rozloze 21 285 m2, který je oplocen částečně zdí s brankami a částečně pletivem. Park má zhruba trojúhelníkový půdorys. Na jeho jižní straně leží samotný zámek, v jihovýchodním rohu se nachází krásný barokní gloriet.

Samotný zámek tvoří jednopatrová budova se dvěma křídly. Je pokrytý sedlovou střechou a nabízí obytnou plochu o rozloze 722 m2 (včetně zahradního glorietu).

Rekonstrukce zámku

Zámek prochází od roku 2019 rekonstrukcí – zhruba 60% celé střechy zámku je nově opraveno, další část bude opravena ve druhé půlce roku 2023.
Z vnitřních prostor zámku je nově zrekonstruováno celé levé křídlo, cca 210 m2. Plánováno jako soukromý byt + pokoje pro návštěvy v patře. V přízemí připravena a vybavena kuchyň, koupelny, pokoje, nová kotelna.

Během rekonstrukce byly zbourány a demontovány novodobé podlahy a obnoveny původní vstupy a otvory, které byly v 90.letech zazděny. Udělána opatření proti vlhkosti.
V levém křídle je podlahové vytápění – vodní trubky.
V přízemí jsou nové krby.

Zbylá část zámku se nachází ve stavu před kompletní rekonstrukcí.

Je také připraveno stavební povolení pro rekonstrukci Glorietu. Plánováno jako obytná budova s kuchyní a zázemím. Zde je již opravena střecha.

Statek

Kdysi byl statek součástí zámku. Až současné majitelce se podařilo znovu statek odkoupit a scelit tak zpět celý zámecký areál. Celková rozloha statku činí 6.129 m2.V případě zájmu lze s majitelkou jednat i o odkupu statku.

Historie

Rod Měchurů a František Palacký na Otíně
Mezi nejznámější majitele zámku Otín patří určitě rod Měchurů, jež Otín vlastnil v období mezi léty 1809 a 1873. Šlo o přední pražskou rodinu, do které se v roce 1827 přiženil mladý nadějný historik František Palacký. Zámek Otín se tak stal svědkem nejen jeho svatby (tehdy velkolepé společenské události) s Terezií Měchurovou a jejich rodinného štěstí, ale i úspěchu jeho vědecké práce. Na Otíně, letní rezidenci Měchurů, strávil Palacký několik letních prázdnin, během nichž začal v místním nádherném glorietu psát své Dějiny národa českého.

Kontaktovat
Klientská sekce
V Klientské sekci naleznete další zajímavé zámky, jejichž prodej není prezentován veřejně, jsou součástí naší neveřejné nabídky. Zámky jsou určeny pro registrované uživatele společnosti CHATEAU.cz, kteří je uvidí po přihlášení do této sekce.
Chcete-li získat přístup do této sekce,
kontaktujte nás.
Více nemovitostí
Okres Mělník
Cena na vyžádání
Více informací
Okres Ústí nad Orlicí
49.000.000 CZK
Více informací
Okres Uherské Hradiště
Cena na vyžádání
Více informací