Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Letohrádek sv. Vojtěcha byl původně mlýn postavený někdy kolem roku 1562, tehdy jako tzv. Turkův mlýn. Ten byl v roce 1880 přestavěn na sídlo, později na pilu, a nakonec i na továrnu na pletené zboží. Během socialismu byl zámeček znárodněn a dědicům původních majitelů byl navrácen až po roce 1990 v restituci. V roce 2008 byl znovu prodán, jakožto naprosto opuštěná stavba. Současný majitel zahájil velmi citlivou rekonstrukci, která trvala až do roku 2014. Od roku 2016 je Letohrádek provozován jako luxusní prvorepublikový hotel s restaurací. K Letohrádku náleží také několik rybníků a pozemky o celkové rozloze cca 30 ha. Sídlo se nachází v obci Počátky, zhruba 25 km od Jindřichova Hradce, 130 km od Prahy a 120 km od Brna.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Pelhřimov
Vzdálenost od Prahy: 130 km

Popis sídla

V obci Počátky se nachází údajně několik léčivých pramenů, z nichž jeden byl zasvěcen českému patronovi svatému Vojtěchovi. Právě podle něj dostal Letohrádek svůj název.

Letohrádek sv. Vojtěcha, který byl mnohokrát přebudován, se dnes rozprostírá na scelených pozemcích o velikosti třicet hektarů. Původem mlýn, ze kterého se po četných rekonstrukcích stal krásný prvorepublikový hotel s dobovými tematickými pokoji, jehož součástí je i dobová restaurace a menší wellness. Na pozemku se nachází několik dalších budov (vhodné k další rekonstrukci) a zahrady s šesti rybníky, které umožňují rybolov.

Užitná plocha samotného Letohrádku je 1076,21 m2.

Další budovy ležící na pozemku:
• budova těsně sousedící s hotelem (donedávna zde fungovalo muzeum filmových kostýmů z pohádky Tři oříšky pro Popelku)
• stáje
• sklady
• budova bývalého pivovaru
Užitná plocha těchto prostor je celkem 2319,7 m2.

Na pozemku dále najdeme tenisový kurt a vlastní heliport.

Celý komplex je vybaven přípojkami vody, kanalizací, telefonními rozvody a elektrickou sítí.
Objekt je vytápěn novým automatickým kotlem na uhlí (velmi úsporné řešení vytápění), kuchyň pro restauraci využívá elektřinu a plynové bomby.
Na pozemku v areálu je také vystrojený nový vrt do hloubky 58 m. Jedná se o vedlejší rameno pramene svatého Vojtěcha. Vrt je připraven na napojení na vodní řád Letohrádku, dává 10.000l vody za den, takže celý areál je soběstačný na vlastní vodu. Možno využít k obchodnímu záměru pro větší hotel s restaurací, wellness, koupele atd.

Dispozice sídla a lokalita

Letohrádek sv. Vojtěcha je čtyřhvězdičkový hotel v prvorepublikovém zámeckém stylu, ležící v kraji Vysočina. Hlavní budova hotelu je volně stojící, nepodsklepený objekt se třemi patry. Objekt je tvořen centrální částí a dvěma asymetrickými křídly, přičemž na pravém křídle je umístěna věžička.

Přízemí zahrnuje noblesní vstupní halu, velký sál, recepci, kuchyň s technickým zázemím a restauraci. V prvním patře nalezneme historické dřevěné schodiště, halu, knihovnu, velký svatební apartmán, salonek, wellness a další dva hotelové pokoje. V druhém patře se nachází celkem sedm apartmá.

Na hlavní budovy vily navazuje samostatné křídlo, které bylo využíváno jako muzeum a je složeno ze tří provozních budov. Do budoucna, v případě rekonstrukce tohoto křídla, je možné ho s hlavní budovou propojit.
Dále se na pozemcích nachází celkem čtyři budovy skladu, bytový dům, stáje, tenisový kurt, bývalý pivovar a heliport. Součástí je i velký park se zahradou, pávy a daňky, šest rybníků, parkoviště v uzavřeném prostoru hotelu, zahradní altánky a okrasné jezírko.
Celková rozloha pozemků je 30 hektarů.

Zastavěná plocha:
Hotel: 350 m2
Provozní budova I: 345 m2
Provozní budova II: 226,75 m2
Provozní budova III: 267 m2
Hlavní budova skladu: 226,75 m2
Sklad I: 211,20 m2
Sklad II: 200 m2
Sklad III: 234 m2
Celkem zastavěná plocha: 2289,95 m2

Letohrádek je ideální nadále provozovat jakožto hotel, který lze, díky prostornému křídlu, rozšířit o další ubytovací kapacity, prostornější wellness a bazén. Díky restauraci a množství pokojů je vila taktéž ideální k pořádaní různých oslav, svateb a firemních akcí. Objekt je možné předělat i na luxusní soukromé sídlo.

Historie zámku

Na místě dnešního Letohrádku sv. Vojtěcha bychom dříve v 15. století mohli najít vodní mlýn, který představoval velmi důležitý prvek té doby. Místní mlýn ve vesnici Počátky byl převážně využíván pro čištění a úpravu kůží a náležel pánům z Hradce. Jedním z nejvýznamnějších členů tohoto rodu byl Jáchym z Hradce, bohatý a schopný šlechtic, který podporoval vznik a rozvoj řemesel, hlavně obchodu, pivovarnictví a rybářství. Od roku 1562 přešlo celé panství do držení rodu Fáčků, kterým náležel po další dvě staletí. K výraznější změně došlo až v roce 1880, kdy se část mlýna předělala na rodinné sídlo Josefa Brdlíka, což vydrželo až do roku 1912, kdy už byl mlýn pozměněn na reprezentativní dům. Z toho se však záhy stala pila s továrnou na pletené zboží s názvem „Firma V.J. Smrčky“. Celé sídlo bylo po druhé světové válce zkonfiskováno a do jeho prostorů byli přistěhováni dělníci z blízkého statku, kteří svým působením panství zničily. Po smrti původní dědičky Marie Smrčkové v roce 1986 získaly majetek v dědickém řízení po roce 1989 její dcery Eva Kraftová a Marcela Brabcová. Ty však celé panství v roce 2008 prodaly a noví majitelé tak mohli začít s rekonstrukcí. Ta byla velmi povedená a trvala až do roku 2014. V roce 2016 bylo panství konečně otevřené veřejnosti a začalo být využívané jako historický prvorepublikový hotel.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Polní Voděrady

Cena na vyžádání
Více...

Château Fara Budislav

Cena na vyžádání
Více...

Château Liberecká Střelnice

Cena na vyžádání
Více...

Château Piaristická kolej

Cena na vyžádání
Více...

Château Trnová

Cena na vyžádání
Více...

Château Mostov

Cena na vyžádání
Více...

Château Historická usedlost Dobrotín

13.500.000 CZK
Více...

Château Luka nad Jihlavou

Cena na vyžádání
Více...

Château Slavín

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Tvrz Dražice

Cena na vyžádání
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

22.000.000 CZK
Více...

Château Choustník

22.000.000 CZK
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Prčice

Cena na vyžádání
Více...

Château Neznašov

6.500.000 CZK
Více...

Château Lechovice

25.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat