Château Luka nad Jihlavou

Barokní zámek Luka je opravdovým skvostem, který byl postaven koncem 16. století na pravém břehu řeky Jihlavy. Historická budova je po kompletní, citlivé rekonstrukci, stylový interiér komnat podtrhuje starožitný dobový nábytek. Budovu zámku umístěnou na mírném návrší obklopuje nádherný anglický park o rozloze cca 14 ha, který poskytuje svému majiteli naprostý klid a soukromí. V parku se také nachází kompletně zrekonstruovaná hájenka. K zámku je možné dokoupit stáje a další navazující pozemky. Zámek Luka nad Jihlavou leží 10 km od Jihlavy, 80 km od Brna a 130 km od Prahy.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Jihlava
Vzdálenost od Prahy: 130 km

Popis zámku

Barokní zámek Luka se nachází na pravém břehu řeky Jihlavy v blízkosti stejnojmenné obce zhruba 130 km od Prahy. Jde o dvoupatrovou obdélníkovou budovu s balkonem uprostřed severního průčelí, který je nesený majestátními toskánskými sloupy. Jižní průčelí má vyklenutou terasu.

Kouzlo zámku spoluvytváří i interiér, který je jeho skutečným bohatstvím. Všechny komnaty i chodby jsou velmi vkusně a zároveň luxusně zařízeny starožitným nábytkem o vysoké hodnotě. Nechybí tu umělecké artefakty, textilní dekorace i vzácné předměty užitého umění. Stěny pokojů zdobí pestré obrazové kompozice, zrcadla i porcelán. Ačkoli nejde o původní mobiliář zámku, jeho celkový dojem je velmi autentický.

Zámek obklopuje park o rozloze 14 ha. Dodnes jsou v něm zachovány pozoruhodné druhy dřevin, fontána a krásné přírodní scenérie. Nachází se v něm i kaple zasvěcená Panně Marii pomocnici a 14. svatým pomocníkům.

K zámeckému areálu patří také kompletně zrekonstruovaná hájenka a krytý bazén.

Současný majitel zámek koupil v roce 2000, komplexní rekonstrukce trvala do roku 2007, poté majitel několik let pečlivě vybíral vybavení interiéru.

Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Dispozice zámku a lokalita

V budově zámku je celkem 48 místností včetně chodeb. K bydlení jich je určeno 29. V přízemí se nachází 15 místností, 2 chodby a 2 vstupní haly, přičemž všechny místnosti mají valené klenby. Do prvního patra se jde po schodišti se vzácnou štukovou výzdobou stěn a stropů.

V první patře je 13 místností, 3 chodby a vstupní hala. Dříve se tu nacházela i kaple, její umístěné je dnes ale neznámé. Místnosti prvního patra jsou opatřeny neckovými klenbami se zrcadly a bohatou štukovou výzdobou. Je zde i velké orámované francouzské okno, nad kterým je znak Widmannů.

Druhé patro disponuje 11 pokoji, jednou velkou a jednou malou chodbou.

Další navazující pozemky a stáje, které patří majiteli zámku, mohou být předmětem diskuze.

Historie zámku

Zámek Luka vznikl na tzv. zelené louce v průběhu 16. století a za jeho zakladatele se považuje bohatý jihlavský měšťan Matouš Grün, který vesnici Luka koupil od synů Jana Zahrádeckého ze Zahrádek. Byl postaven na mírném návrší na pravém břehu řeky Jihlavy. Za účast na povstání proti králi Ferdinandovi II. však byla Luka Matouši Grünovi odňata a převedena do majetku Vitu Jindřichovi hraběti Thurnovi, který je přenechal dceři Blance Polyxeně pravdané za Rombalda hraběte de Collalto et Salvatore. Zámek byl na konci třicetileté války pobořen a vypálen. A protože se o něj Collaltové, jejichž hlavní sídlo bylo v Brtnici, příliš nestarali, chátral až do počátku 18. století. Tehdy byla Luka prodána jihlavskému krajskému hejtmanovi Janu Kryštofovi Říkovskému z Dobřic, který zahájil na zámku rekonstrukce. Jeho erb je dodnes vidět v ose severního průčelí.
Dnešní podobu získal zámek v letech 1739-1747 za Maxmiliána Oldřicha z Kounic. Za působení stavitele Václava A. Petruzzi, kameníka Václava Wintera, tesařského mistra Josefa Reitera a štukatéra Giovanniho Battisty Ricci vznikla dvoupatrová trojtraktová budova v barokním stylu.
Roku 1768 odkoupil zámek Luka od Kouniců svobodný pán Widmann. Jeho rod panoval v Lukách až do roku 1945. V roce 1834 založili zámecký park v anglickém stylu a to na ploše tří bývalých zemědělských statků. Zřejmě kvůli požáru snížili zámek o jedno patro. V roce 1945 utekli Widmannové do Rakouska.
Zámek byl poté zestátněn a byly v něm zřízeny obecní byty a školní kuchyně s jídelnou. V roce 2000 začal s opravou zámku jeho nový majitel – firma BIO VENDOR Group, a.s. Ukončil ji roku 2007.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Polní Voděrady

Cena na vyžádání
Více...

Château Fara Budislav

Cena na vyžádání
Více...

Château Liberecká Střelnice

Cena na vyžádání
Více...

Château Piaristická kolej

Cena na vyžádání
Více...

Château Trnová

Cena na vyžádání
Více...

Château Mostov

Cena na vyžádání
Více...

Château Historická usedlost Dobrotín

13.500.000 CZK
Více...

Château Letohrádek sv. Vojtěcha

Cena na vyžádání
Více...

Château Slavín

Cena na vyžádání
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Tvrz Dražice

Cena na vyžádání
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

22.000.000 CZK
Více...

Château Choustník

22.000.000 CZK
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Prčice

Cena na vyžádání
Více...

Château Neznašov

6.500.000 CZK
Více...

Château Lechovice

25.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Ořechov

35.000.000 CZK
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat