EN

HLUBOŠ - prodej a rekonstrukce zámku, které se nakonec každý zalekl

Hluboš, zámek, který se prodával několik let, se konečně dočkal nového majitele. Nový majitel se ihned pustil do vyklízecích prací a plánování dlouhé a náročné rekonstrukce zámku i dalších budov.

Hluboš, zámek, který se prodával několik let, se konečně dočkal nového majitele. Nový majitel se ihned pustil do vyklízecích prací a plánování dlouhé a náročné rekonstrukce zámku i dalších budov.

Krásný zámek s náročnou rekonstrukcí

S některými zámky je to těžké. Dlouhá léta se o ně majitelé nestarají, chátrají a dnes se tím pádem nachází ve špatném stavu. Zájemcům o koupi historické nemovitosti je na první pohled jasné, kolik energie, času a peněz si na nových majitelích vyžádají. A když jsou navíc opravdu rozlehlé a obklopuje je zpustošená zahrada, je jim souzena pověst neprodejného objektu. Tak to řadu let bylo i se zámkem Hluboš.

DCIM100MEDIADJI_0096.JPG

Nový majitel

Jeho v černých barvách rýsující se osud se naštěstí v dobré obrátil. V září 2017 se zámek Hluboš dočkal nového českého majitele, který se nezalekl ani velikosti zámku ani náročnosti jeho obnovy a nadto má se zámky mnohaleté zkušenosti. A co je nejdůležitější, má jasný, dobře promyšlený záměr, k jehož realizaci chce mimo jiné využít i grantové peníze.

Hned po koupi přistoupil nový majitel k detailnímu plánování rekonstrukce zámku i přilehlých koníren a celkové obnově zámeckého areálu. K Hluboši patří vzácná botanická zahrada, která se počítá k nejstarším v Evropě. Ta už během září prodělala podstatné změny. Z 90% byla očištěna od náletových dřevin, a je tak připravena k dendrologickému průzkumu a následné obnově historické zahrady.

 

První etapa – rekonstrukce koníren

Samotná realizace rekonstrukce zámku je kvůli své náročnosti rozdělena do etap. První etapa se dotkne především koníren, v nichž má vzniknout minipivovar a výrobna různých domácích produktů. V současnosti se již navrhují potřebné unikátní technologie.

 

Ještě v průběhu přestavby koníren by se mělo přistoupit k vyklízecím pracím na zámku, po nichž přijde na řadu generální rekonstrukce zámecké budovy. Cílem prací je nejen záchrana památky, ale i výstavba hotelu, výstavní galerie a prohlídkového okruhu. Závěrem je nutno dodat, že projekt obnovy zámku vzniká s respektem k jeho historii. Současný majitel chce oprášit masarykovskou tradici Hluboše a navázat na ni. Zámek je totiž pevně spjatý se jménem prezidenta T. G. Masaryka, který si z něj v letech 1920 až 1921 udělal své první rekreační sídlo.

IMG_0986

Úctyhodný záměr. Českým zámkům přejem více takových majitelů.
Brzy budeme informovat o dalším průběhu rekonstrukce.

Zdroj: Chateau.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak