EN

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ale obrovským úsilím a nadšením vlastníků se je podařilo vrátit zpět do života. CzechTourism pořádá každoročně soutěž v několika kategoriích, letos zvítězil zámek Mitrowicz.

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ale obrovským úsilím a nadšením vlastníků se je podařilo vrátit zpět do života. CzechTourism pořádá každoročně soutěž v několika kategoriích, letos zvítězil zámek Mitrowicz.

Vítěz je z jižních Čech

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí se stal 15. listopadu výhercem soutěže TOP destinace ČR v kategorii Fénix (kompletně zachráněná památka, které se podařilo vdechnout nový život) pořádané státní organizací Czech Tourism.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v Táboře v rámci Fóra cestovního ruchu 2017. Vítěze soutěže v dané kategorii určil počet hlasů veřejnosti na portále www.ceskozemepribehu.cz/destinacze, kde probíhalo hlasování od 18. září do 29. října 2017.

Těch devět let stálo za to

„Máme z vítězství velikou radost. Chtěl bych poděkovat všem, kdo památky navštěvují, podporují, přispívají tak k jejich obnově. Vítězství v této soutěží je pro nás vysvědčení za devítiletou práci na záchraně zámku a celého areálu, který byl kompletně v havarijní stavu. Na příští rok připravujeme pro veřejnost další vylepšení, rozšíření odpočinkové zóny, atypické dětské hřiště, labyrint pro děti a větší ubytovací kapacitu,” uvedl manažer společnosti Mitrowicz Michal Bedřich.

Václav z Mitrowicz v tureckém vězení

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí, původně renesanční tvrz, nechal vystavět František Karel Wratislav z Mitrowicz s chotí Marii Annou Kinskou v letech 1737-1741.

Jeho předek Václav zvaný Tureček (1576-1635) se jako patnáctiletý zúčastnil poselstva císaře Rudolfa II. k Turkům do Cařihradu. Byl zajat a své zážitky ze čtyřletého vězení sepsal ve spisu Příhody Wácslawa Wratislava, svobodného pána z Mitrovic. Fresky s náměty z jeho dobrodružné cesty jsou k vidění v zámeckých pokojích.

Konec dobrý, všechno dobré

Po válce objekt chátral, ani restituce po roce 1989 pro nádhernou stavbu nebyly úspěšné, nakonec přišly v roce 2002 povodně a vypadalo to, že už to má zámek spočítané. Ještě nějakou dobu chátral, poté přišla záchrana.

Od roku 2008 prošel areál velmi náročnou a citlivou rekonstrukcí. Od roku 2016 je areál otevřený pro veřejnost, během sezóny nabízí komentované prohlídky, kulturní akce, ale i možnost ubytování, uspořádání svatby, firemní akce či rodinné oslavy, například v parku, kde bylo nově vysázeno 8500 sazenic a 50 stromů.

Zdroj: Novinky.cz

Pro více informací o zámku Mitrowicz nás prosím kontaktujte.

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak