EN

Britská historička zachraňuje české památky, dostala cenu od Mayové

Britská historička architektury Barbara Peacocková obdržela ocenění Point of Light od premiérky Theresy Mayové. Založila organizaci Přátelé českého dědictví, která v Česku pomáhá se záchranou chátrajících památek. Angažovala se například v opravě zámku Uherčice.

Mayová Peacockové v osobním dopise poděkovala za její aktivity v zahraničí. „Váš jedinečný přínos a práce v organizaci Přátelé českého dědictví (The Friends of Czech Heritage) spojuje britskou vášeň pro zachování kulturních památek s dobrovolnickou prací. V České republice chráníte a zachováváte pro budoucnost nádherné historické budovy, zahrady a parky,“ uvedla britská premiérka v dopise.

„Vy a další britští dobrovolníci přispíváte v mnoha zemích světa k lepšímu veřejnému životu. Ocenění Point of Light je pouze skromným poděkováním, které vám jménem celého Spojeného království předávám a děkuji vám za vaši výjimečnou službu společnosti,“ dodala.
„Jsem poctěna, že mohu převzít toto ocenění jako zástupce naší organizace Přátelé českého dědictví. Je to ocenění všech dobrovolníků, kteří investovali svůj čas, peníze a zkušenosti,“ sdělila Peacocková. Věří, že přinese více publicity chátrajícím českým památkám.

Britský boj za české památky

Čtyřiasedmdesátiletá historička architektury Barbara Peacocková do České republiky poprvé zavítala krátce po revoluci. V devadesátých letech se sem opakovaně vracela. „Navštívila jsem stovky zámků. Ty otevřené veřejnosti coby muzea i mnohé další, které byly v té době nepřístupné,“ vzpomíná. Mnoho z památek podle ní bylo v dezolátním stavu. Zaujalo ji, že celá řada Čechů se navzdory nedostatku financí snaží památky opravovat.

V Británii by podle ní takové budovy dávno zbourali. „Jednoho dne jsem měla možnost navštívit zámek v Uherčicích. Byl v dezolátním stavu, ale zároveň působil romanticky, když se na jeho renesančních štítech odrážely sluneční paprsky. Brány byly zamčené a uvnitř hlídali psi. Musela jsem si stoupnout na střechu svého auta, abych si mohla udělat fotky,“ vzpomíná.
Peacocková připomíná, že na počátku devadesátých let v České republice působilo minimum organizací ze Západu. „Začala jsem tedy přivážet do Česka návštěvníky z Anglie, abych jim ukázala vaše zámky a také Uherčice. Chtěla jsem, aby lidé pochopili, jaké architektonické poklady tady máte a kolik práce tu je na opravách. Naši lidé nic nevědí o těchto úžasných pokladech a jejich příbězích,“ popsala. Při každé návštěvě se Britové skládali na opravy v Uherčicích.
Jejich zapálení a oddanost českých nadšenců vyústila v roce 2007 v založení organizace Přátelé českého dědictví. Jedním z jejích zakladatelů je také bývalý ředitel regionů památkové organizace The National TrustIan Kennaway. Patrony se stali česká architektka Eva Jiřičná a britský poslanec Greg Hands. O rok později začali Britové spolupracovat s českým Národním památkovým ústavem.

Obnova zámku v Uherčicích

Právě se zámkem v Uherčicích se pojí zatím největší úspěchy britských nadšenců do památek. Zde pomohli restaurovat například portrét Thomase Collalta, jednoho z někdejších šlechtických majitelů zámku. Dosud největším projektem byla obnova zámeckého stropu tančírny z počátku 19. století. Nyní se prostor využívá pro koncerty, které přinášejí další prostředky na opravy.

 

„Zámek má navíc v nejbližší době obdržet podporu z evropských fondů,“ řekla Peacocková. Zámek se dostal také do seriálu iDNES.cz 100 pohledů na Česko.
Britové pomáhají i v dalších částech republiky. V Červeném Dvoře se jejich záměr týkal zrestaurování bažantnice, v Novém Městě nad Metují obnovy zámecké zahrady, v zámku v Děčíně zrestaurování jednoho z portrétů. Nadace shromáždila peníze i na opravy památek ve Žďáru nad Sázavou a v Českém Krumlově. Podílela se také na opravách Karlštejna (přehled všech projektů organizace).

V září letošního roku osm britských dobrovolníků přispělo svou prací v Poustevníkově rokli u zámku Krásný Dvůr na Lounsku k tomu, aby se památka mohla časem opět otevřít veřejnosti (více zde).
Podle Peacockové není náhoda, že si zamilovala právě Českou republiku. „Miluji nezkažený český venkov s jeho rozlehlými lesy, kopci a nekonečnou krajinou. Stále mě ohromují také malebná renesanční a barokní města, která unikla zkáze během války. V Česku mám také mnoho přátel, kteří bojují za uchování zdejšího kulturního dědictví,“ vysvětlila.
V následujících letech se chce zaměřit na poskytování menších grantů na obnovu památek v Česku. Doufá, že na ně navážou větší dotace z oficiálních institucí. Hodlá také motivovat dobrovolníky v Británii i Česku, aby ve svém volném čase pomáhali při obnově památek.

Zdroj: www.idnes.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak