Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

19 - 11 - 2017

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ale obrovským úsilím a nadšením vlastníků se je podařilo vrátit zpět do života. CzechTourism pořádá každoročně soutěž v několika kategoriích, letos zvítězil zámek Mitrowicz.

Vítěz je z jižních Čech

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí se stal 15. listopadu výhercem soutěže TOP destinace ČR v kategorii Fénix (kompletně zachráněná památka, které se podařilo vdechnout nový život) pořádané státní organizací Czech Tourism.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v Táboře v rámci Fóra cestovního ruchu 2017. Vítěze soutěže v dané kategorii určil počet hlasů veřejnosti na portále www.ceskozemepribehu.cz/destinacze, kde probíhalo hlasování od 18. září do 29. října 2017.

Těch devět let stálo za to

„Máme z vítězství velikou radost. Chtěl bych poděkovat všem, kdo památky navštěvují, podporují, přispívají tak k jejich obnově. Vítězství v této soutěží je pro nás vysvědčení za devítiletou práci na záchraně zámku a celého areálu, který byl kompletně v havarijní stavu. Na příští rok připravujeme pro veřejnost další vylepšení, rozšíření odpočinkové zóny, atypické dětské hřiště, labyrint pro děti a větší ubytovací kapacitu,” uvedl manažer společnosti Mitrowicz Michal Bedřich.

Václav z Mitrowicz v tureckém vězení

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí, původně renesanční tvrz, nechal vystavět František Karel Wratislav z Mitrowicz s chotí Marii Annou Kinskou v letech 1737-1741.

Jeho předek Václav zvaný Tureček (1576-1635) se jako patnáctiletý zúčastnil poselstva císaře Rudolfa II. k Turkům do Cařihradu. Byl zajat a své zážitky ze čtyřletého vězení sepsal ve spisu Příhody Wácslawa Wratislava, svobodného pána z Mitrovic. Fresky s náměty z jeho dobrodružné cesty jsou k vidění v zámeckých pokojích.

Konec dobrý, všechno dobré

Po válce objekt chátral, ani restituce po roce 1989 pro nádhernou stavbu nebyly úspěšné, nakonec přišly v roce 2002 povodně a vypadalo to, že už to má zámek spočítané. Ještě nějakou dobu chátral, poté přišla záchrana.

Od roku 2008 prošel areál velmi náročnou a citlivou rekonstrukcí. Od roku 2016 je areál otevřený pro veřejnost, během sezóny nabízí komentované prohlídky, kulturní akce, ale i možnost ubytování, uspořádání svatby, firemní akce či rodinné oslavy, například v parku, kde bylo nově vysázeno 8500 sazenic a 50 stromů.

Zdroj: Novinky.cz

Pro více informací o zámku Mitrowicz nás prosím kontaktujte.

další zámecké novinky

Hluboš bude mít novou "zámeckou paní"

Potřeba zachovat odkaz T. G. Masaryka byl impuls jít do akce, říká Jana Merunková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Zámek ...

Číst dále

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který ...

Číst dále

Zámek Otín - nový začátek

Zhruba před rokem se nám podařilo najít zájemkyni, která koupila krásný, ale již mnoho let chátrající zámek na jihu Čech. ...

Číst dále

MODRÁ KREV na ČT představuje dalších osm šlechtických rodů

Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat