Ministerstvo obrany prodá barokní budovu Invalidovny v pražském Karlíně

26 - 01 - 2016

Ministerstvo obrany se dál zbavuje nepotřebného majetku. K prodeji teď chystá barokní budovu Invalidovny v Karlíně v Praze 8. Resort pro ni nenašel využití poté, co se z ní odstěhoval vojenský historický archiv. Druhá největší armádní budova v Praze je teď prázdná, nabídku by ministerstvo mělo zveřejnit na podzim.

„Naposledy jsem tam byl docela nedávno, v prosinci nebo v lednu. Invalidovna není v žádném špatném technickém stavu, i krovy jsou relativně v pořádku,“ říká historik umění Zdeněk Lukeš.

O Invalidovnu měla v minulosti zájem třeba Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, ještě nedávno se uvažovalo o využití pro ústav rehabilitační péče. Z plánů ale sešlo a ministerstvo obrany budovu prodá.

„Naše nabídková povinnost ostatním organizačním složkám státu skončila 9. února. Nikdo neprojevil zájem. Další postup bude ocenění a nabídka k prodeji,“ potvrzuje náměstek ekonomické a majetkové sekce Roman Molík.

Podle něj nabídku zveřejní nejdřív za půl roku: „Musí se jít až do smluv a dokladů i desítek let starých. Předpoklad je podzim nebo jaro příštího roku.“

Přízemí Invalidovny poškodily záplavy před 13 lety, které v tehdejším vojenském archivu zatopily 30 tisíc kartonů s dokumenty. Záplavám budova čelí už přes 250 let, prakticky od svého vybudování.

„To je dům, který byl postavený velmi robustně. Byl pravidelně zaplavován téměř každý rok vltavskou vodou,“ připomíná Zdeněk Lukeš.

Invalidovnu zpopularizoval třeba film Miloše Formana Amadeus, který se točil přímo v ní. Jedním z plánů byla i přestavba na hotel, tu by ale mohlo zkomplikovat to, že budova je památkově chráněná.

„Tady by památkáři asi měli řadu námitek. Dnes není možné udělat hotel jinak, než že tam skutečně vybavíte každý pokoj sociálním zařízením. To by byly veliké zásahy do konstrukce,“ vysvětluje Zdeněk Lukeš.

Praha 8 si nepřeje, aby objekt zchátral: „Byl nákladně zrekonstruován park v okolí. V minulosti se mluvilo o tom, že by v budově vznikl hotel, koleje nebo přímo studentské zázemí spojené s vysokou školou. To všechno by bylo pro městskou část přijatelné,“ říká její mluvčí Anna Patočková.

Zdroj: rozhlas.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat