NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

06 - 11 - 2017

V rámci naší rubriky “Navštívili jsme” Vám budeme přinášet proměny různých zámeckých objektů, které jejich majitelé dokázali zrekonstruovat a znovu do nich vnést život. Jednou z velmi úspěšných proměn je i ratměřický zámek, který byl před 6 lety zchátralý a opuštěný a dnes již díky novému majiteli funguje jako luxusní hotel.

Navštívili jsme před 6 lety

Před šesti roky jsme se poprvé ocitli na zámku Ratměřice. Tak jako u všech zpustlých zámků nám i tady bylo smutno. Chátral a čekal na někoho, kdo by oživil jeho krásu a využil velký potenciál, který jsme viděli především v jeho exkluzivní poloze nedaleko Benešova a v umístění zámku uprostřed rozsáhlého parku s překrásnými sekvojemi.
Ten někdo přišel poměrně záhy. A protože nový majitel Ing. Tomáš Novák byl vždy velkým milovníkem historie a historických staveb, dostal se zámek do povolaných rukou. Během šesti let nejen že zachránil zapomenutou chátrající historickou památku, ale navíc ji probudil k životu a otevřel veřejnosti. Vybudoval z ní špičkový hotelový resort s luxusním wellness centrem a vyhlášenou restaurací.

Co všechno přinesla rekonstrukce

Náročná rekonstrukce zámku proběhla nanejvýš citlivě, takže jeho výrazná klasicistní tvář zůstala zachována. Hotel nyní slouží k ubytování hostů a pořádání společenských či firemních akcí. Plánují se tu i setkání různých zájmových spolků, divadla, výstavy a koncerty.
K zámeckému hotelu patří moderní wellness centrum a restaurace Sequoia. O tu se stará šéfkuchař Ondřej Soukup, který sem přišel se zkušenostmi z několika michelinských restaurací. Vaří tu českou i světovou kuchyní a snaží se co nejvíce využívat lokálních surovin.

Zámecký park

Další (nikoli poslední) třešinkou na dortu je zámecký park. I ten vyžadoval náročné úpravy a nutno dodat, že je nový majitel zámku provedl s respektem k jedinečnosti areálu. Ten proslul díky dvěma sekvojům, které sem dal zasadit hrabě Otto Chotek. Dnes jsou z nich památné stromy staré více než 160 let, navíc nejvyšší svého druhu u nás. Protože zámecký hotel je zamýšlen jako resort, najdete v parku multifunkční hřiště s barem a v blízké budoucnosti bude dokončen biobazén s vyhřívaným dětským brouzdalištěm.

A tak když jsme se teď, po šesti letech, znovu dostali na zámek Ratměřice, napadlo nás, co asi člověk může stihnout za 6 let svého života. Třeba šestkrát zaběhnout pražský maraton? Nebo dvakrát objet zeměkouli stopem? A nebo – zachránit chátrající historickou památku a vybudovat z ní luxusní hotelový resort, kam se každý bude rád vracet.

Zdroj: Chateau.cz

další zámecké novinky

Hluboš bude mít novou "zámeckou paní"

Potřeba zachovat odkaz T. G. Masaryka byl impuls jít do akce, říká Jana Merunková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Zámek ...

Číst dále

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který ...

Číst dále

Zámek Otín - nový začátek

Zhruba před rokem se nám podařilo najít zájemkyni, která koupila krásný, ale již mnoho let chátrající zámek na jihu Čech. ...

Číst dále

MODRÁ KREV na ČT představuje dalších osm šlechtických rodů

Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat