Další etapa rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem se uzavírá

26 - 01 - 2016

Posledním listopadovým dnem byla završena v pořadí již třetí část rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem. Letošní etapa se dotkla prostor prvního patra západního křídla, druhého patra jižního a západního křídla a také vyhlídkové věže v zámeckém parku.

cl_1449755164

V součinnosti se státní památkovou péčí došlo nejen ke stavebnětechnické obnově, ale také k restaurování dřevěných a kamenných prvků a rovněž k rekonstrukci výmaleb jednotlivých místností, které dané prostory vrací do doby užívání zámku šlechtickým rodem Sylva-Taroucca. Ze stavebnětechnických prací se prováděly sanace, oprava elektroinstalace a topení, obnova omítek, doplnění nových parketových podlah a osazení nových oken.

Restaurátorsky byly ošetřeny původní parketové podlahy, kamenné schodiště či dochované okno s žaluzií. Interiéry jsou rekonstruovány podle dobových fotografií a akvarelů zhotovených pravděpodobně členy rodiny. Cihelné zdivo vyhlídkové věže bylo očištěno, nově vyspárováno a dovnitř věže bylo vloženo vřetenové schodiště.

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem sestává z několika hodnotných staveb, například zámku, oranžérie, ledovny, Mánesova pavilonu či vyhlídkové věže. Zámek obklopuje také rozsáhlý přírodně krajinářský park. Samotný objekt zámku v sobě uchovává pozůstatky starší tvrze, snad již ze 14. století, a také v renesanci a baroku přebudovávaného sídla. Zásadní proměnu prodělal až na přelomu první a druhé poloviny 19. století za šlechtického rodu Sylva-Taroucců, kdy byl přebudován podle plánů vícero stavitelů. Dílčí úpravy pak na objektu proběhly na přelomu 19. a 20. století a v závěru 20. století.

V mobiliárních fondech Národního památkového ústavu byly dohledány předměty z původního vybavení zámku a budou do expozice zapůjčeny. Pro potřeby instalace byly zrestaurovány rodinné portréty a soubor původního nábytku. Vyvíjí se také snaha o doplnění mobiliáře z jiných fondů. Pro veřejnost budou nově zrekonstruované prostory přístupné od dubna příštího roku, kdy bude otevřena expozice Josefa Mánesa, který zde tvořil a přátelil se s majiteli, a šlechtického rodu Sylva-Taroucca. Obnova tohoto velmi cenného zámeckého areálu bude pokračovat také v příštích letech.

Zdroj: www.propamatky.info

 

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat