Květná zahrada v Kroměžíři ožila barokními slavnostmi

06 - 10 - 2015

Květnou zahradu v Kroměříži oživil o víkendu barokní festival Hortus Magicus. Návštěvnost zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem zapsaná na seznamu UNESCO, roste poté, co se před rokem otevřela po rozsáhlé rekonstrukci, asi třetina zahrady se vrátila do podoby ze 17. Století.

Otevření zahrady tehdy provázel první ročník barokních slavností, letos se konal druhý ročník, řekla v neděli vedoucí návštěvnického provozu Kateřina Tomečková.

Zámek s přilehlými zahradami si letos do konce července prohlédlo přes 114 000 lidí, loni ve stejné době jich bylo 64 000. Květnou zahradu za pololetí navštívilo 60 000 lidí, letos se její návštěvnost oproti loňsku podle odhadů asi ztrojnásobí.

Na návštěvníky Květné zahrady čekal o víkendu zpěv, hudba, tanec i divadlo. „Kvůli špatnému počasí jsme museli některé koncerty přesunout do skleníku a rotundy,“ podotkla Tomečková. Velký zájem byl o půjčovnu dobových kostýmů. „Lidé se v nich poté procházeli po zahradě,“ poznamenala Tomečková. Nechyběla ani floristická show či ohňostroj. Festival navštívila asi tisícovka lidí.

Po oba dny byl podle Tomečkové zájem o komentované prohlídky zahrady. „Je potěšující, že byl o ně takový zájem, přestože komentované prohlídky nabízíme i během roku,“ uvedla Tomečková.

Obnova Květné zahrady začala na podzim 2012, návštěvníkům se poté otevřely její nové části, jako jsou Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada. Práce si vyžádaly si 230 milionů korun. Rekonstrukce byla součástí projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, na který získalo kroměřížské pracoviště NPÚ evropskou dotaci téměř 337 milionů korun. Projekt zahrnoval také vytvoření nového zázemí pro údržbu Podzámecké zahrady a úpravy interiéru a nové expozice na zámku.

Zdroj: lidovky.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat