Středočeský kraj chce prodat zámek Buštěhrad

06 - 10 - 2015

Buštěhrad – Středočeský kraj chce prodat buštěhradský zámek. Plánovaná oprava zámku měla stát zhruba 250 milionů korun, kraj na ni chtěl získat dotaci. To se mu ale nepodařilo a nevyšel ani záměr, že by ze zámku francouzská firma udělala hotel. Kraj na opravu a další provoz buštěhradského zámku nemá peníze. O případném prodeji zámku by 8. prosince měli jednat krajští zastupitelé.

Středočeský kraj původně plánoval, že na buštěhradském zámku vznikne jeho reprezentační sídlo. Teď ale kraj všechny plány ruší. Podle hejtmana Miloše Petery z ČSSD kraj zvažuje více variant, prodej je ale jednou z možností. Prodej by uvítala i krajská opozice.

Různé projekty na opravdu zdevastovaného zámku stály hejtmanství už desítky milionů korun. Jediné, co Středočeský kraj zatím stihl opravit, jsou přilehlé zahrady buštěhradského zámku. Cena byla 27 milionů korun.

Opravená je zatím jen třetina zámku, sídlo zdejšího městského úřadu. Reprezentativně tak vyhlíží prostory v západním křídle, které patří městu. Ve třech patrech je celkem patnáct místností, kam se nastěhoval městský úřad včetně matriky, archivu a obřadní síně.

Středočeský kraj získal buštěhradský zámek do svého majetku v roce 2010. Zbylé dvě třetiny barokního zámku ze 17. století patří kraji a jsou ve velmi špatném stavu. Kraj dostal část zámku v roce 2010 bezúplatně od města. Tehdejší hejtman David Rath chtěl ze zámku udělat kulturní a rezidenční centrum – hovořil o krajské obdobě pražského Žofína. Nakonec ale Rathovi nástupci od projektu ustoupili, a tak krajská část dělá městské třetině ostudu. Na rekonstrukci zchátralého východního křídla a středu objektu by Středočeský kraj potřeboval minimálně 200 milionů korun, které nemá.

Právě kvůli kauze buštěhradského zámku zatkla před osmi měsíci Davida Ratha protikorupční policie se sedmi miliony v krabici od vína. Zakázka na rekonstrukci byla údajně o 40 milionů předražená. Právě tyto peníze měly jít podle policie na úplatky. Kromě poslance bylo obviněno dalších deset lidí, většina právě kvůli kauze Buštěhrad.

Zdroj: ceskatelevize.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat