Zámek Moravský Krumlov koupí město za 14 milionů

02 - 07 - 2016

Zámek v Moravském Krumlově získalo město. Vydražilo ho ve středu v exekutorem nařízené dražbě za 14 milionů korun. Město bylo jediným přihazujícím.

Před pěti lety se ze zámku odstěhovala Slovanská epopej Alfonse Muchy. Vedení Moravského Krumlova mělo o nemovitost dlouhodobý zájem a radní doufají, že do zámku v budoucnu vrátí i Muchovo dílo.

Rekonstrukce zámku Moravský Krumlov

Památka se teď bude podle starosty Tomáše Třetiny z TOP 09 rekonstruovat. „Máme vypracovanou investiční a dotační analýzu. Rekonstruovat budeme zámek především pro výstavnické účely, využijeme zámek i pro reprezentativní prostory města a Jihomoravského kraje a podobně,“ řekl Třetina.

Peníze na koupi nemovitosti získá město z úvěru, smlouvu už má připravenou. Úvěr bude splácet pět let. Zámek je už řadu let v havarijním stavu a další nejméně desítky milionů korun bude potřeba investovat do opravy. V první řadě jde o opravu střechy a zámecké věže.

zámek moravský krumlov

Radní doufají, že žádost o dotace na opravy stihnou podat ještě letos.

Město plánuje zámek opravit, doplnit mobiliář a v rozsáhlém areálu vytvořit kulturní centrum. Po převozu Muchovy Slovanské epopeje se především k výstavám používá jen malá část zámku, v současnosti je v zámku vystaveno moderní české umění ze sbírek Muzea Kampa Medy Mládkové.

zámek moravský krumlov

Znalecký posudek ocenil zámek v Moravském Krumlově na 21 milionů

Vyvolávací cena začínala na 14 milionech a tolik město za zámek zaplatí. Město bylo jediným přihazujícím, není ale jasné, zda bylo jediným zájemcem. Soudní exekutor počet ani identitu přihlášených nesmí zveřejnit, a to ani po skončení dražby.

Výsledek dražby ale ještě není definitivní. Od vydražení zámku běží patnáctidenní lhůta, během které může některý z přihlášených zájemců podat návrh na tzv. předražek. To je nabídka, kterou je možné podat po skončení dražby, musí ale být nejméně o čtvrtinu vyšší, než byla nejvyšší nabídka v dražbě.

Původním majitelem zámku byla dceřiná firma společnosti Incheba, která je v insolvenci. Do dražby pak poslal zámek Městský soud v Praze. Znalecký posudek ocenil původně gotický zámek na 21 milionů korun.

Zdroj: www.rozhlas.cz

další zámecké novinky

Hluboš bude mít novou "zámeckou paní"

Potřeba zachovat odkaz T. G. Masaryka byl impuls jít do akce, říká Jana Merunková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Zámek ...

Číst dále

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který ...

Číst dále

Zámek Otín - nový začátek

Zhruba před rokem se nám podařilo najít zájemkyni, která koupila krásný, ale již mnoho let chátrající zámek na jihu Čech. ...

Číst dále

MODRÁ KREV na ČT představuje dalších osm šlechtických rodů

Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat