Zámek Otín - nový začátek

30 - 03 - 2020

Kdy Vás napadlo pořídit si zámek?

Hodně dlouho pracuji v turizmu a velmi dobře se orientuji v jeho systému. Pracovala jsem různě po celém světě, v Česku a obecně ve východní Evropě. Nyní mám cestovku, skrze kterou zprostředkovávám netradiční kulturní, gastronomické a další zážitky na přání zde v Česku. Navíc mým životním koníčkem je historie, architektura a vždycky jsem si přála nějakou historickou budovu renovovat nebo spíše znovu oživit. Zároveň ale vím, že je v tom velký potenciál, jelikož je to součástí mého businessu.
A kdy to přišlo? Nazvala bych to shodou okolností, kdy do sebe najednou všechno zaklaplo. Společnost Chateau.cz mi poslala nabídku na koupi zámku Otín, mne zaujal a poté jsme začali řešit dost komplikovaný prodej. A je pravdou, že jsem měla i velké štěstí.

Co Vás k tomu vedlo?

Už od malička mám silný vztah k památkám a k historii. Navíc bych jednoduše chtěla už i něco budovat. Viděla jsem toho už dost a teď bych tomu ráda dala tvar.

Jaká je stručná historie zámku?

Zámek má dlouhou a zajímavou historii, kterou prakticky pořád zkoumáme, jelikož tam bylo opravdu hodně majitelů. Mezi ty nejznámější však patřila rodina Měchurova, do které se přiženil František Palacký a svatbu měli právě na zámku Otín. Zde také začal psát své nejznámější dílo “Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě“.

Jaké byly Vaše první kroky?

Musela jsem se hlavně psychicky připravit. Pak následovala řada jednání s bankou, granty a tak dále. Byla a ještě bude to opravdu velká investice. Ale očekávám, že se mi to jednou vrátí. Samozřejmě je mi jasné, že to není žádný úžasný business, na kterém bych pohádkově zbohatla, ale je to pro mě velká výzva, a to mě na tom právě láká. Je to pro mě prostě srdeční záležitost s přidanou hodnotou.
Projekt jsem si rozdělila na menší části a jednou z nich je výstavba muzea Palackého, které se bude nacházet v hlavní budově hotelu. Důležité bude dostat zámek do povědomí veřejnosti.

Co všechno se už podařilo udělat a co je ještě potřeba?

Aktuálně už rok probíhají prvotní přípravy, nutné opravy, nicméně jsme pořád vážně na úplném začátku. Museli jsme udělat tzv. nutné zlo, tedy zasíťování, opravy střechy, vyčištění pozemku atd. Nicméně, to je opravdu jen začátek. Mám velké štěstí, že jsem natrefila na opravdu dobré památkáře, kteří mi aktivně pomáhají. Mám velké vize, které bych chtěla postupně realizovat. Jednou z nich je například vystavení interaktivního muzea, které by bylo věnováno Františku Palackému. Takže momentálně hlavně hlídám rozpočet a jsem ráda, že zámek jakž tak stojí. Každopádně jsme spustili opravdu pěkné webovky https://chateauotin.com/, na kterých mapujeme dosavadní pokroky a také jsme uspořádali „vymyšlenou svatbu“, o které se právě tam můžete něco dočíst.

Z čeho opravy financujete?

Primárně ze svého podnikání. Ale beru to jako investici, takže doufám, že se mi to jednou vrátí. Navíc se mi podařilo již dostat grant, což také pomohlo. Zámek budu opravovat postupně, uvidíme, co přinese budoucnost, ale už teď se těším na další kroky!

Jako první začala rekonstrukce glorietu:

A střecha zámku:

Zdroj: Chateau.cz

další zámecké novinky

Mizející památka, zámek Pravonín, bude zachráněna!

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který ...

Číst dále

MODRÁ KREV na ČT představuje dalších osm šlechtických rodů

Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak ...

Číst dále

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat