Zámek Peruc se po letech chátrání dočká obnovy

21 - 03 - 2016

Z katastru nemovitostí vyplývá, že novou majitelkou je Dominika Matušová z Jičína. Za projektem ale stojí Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice. “S panem Ondráčkem jsem se sešli a svou představu nám sdělil. Pokud se to povede, určitě to pomůže zachránit zámek a přispěje k oživení turistiky,” řekl ČTK starosta Peruce Radomír Bláha.

Do majetku obce přešla od státu stavba i s parkem a úřednickým domkem v roce 1994. Náklady na údržbu byly však vysoké a městys zámek v roce 2007 prodal Britům. Ti se však o památku příliš nestarali, v havarijním stavu nakonec byla i síň Emila Filly.

O koupi zámku uvažoval Ústecký kraj, který zřizuje lounskou galerii, pod níž síň patří. Zastupitelé ale záměr neschválili. Náklady na opravy odhadli odborníci na 130 milionů korun, další peníze by stál provoz. Realitní kancelář pak zámek, kde je užitná plocha 3000 metrů čtverečních a 55 místností, prodávala za 21 milionů korun.

Zámek Peruc chce prý Ondráček do dvou let opravit. “Mohlo by z toho být něco obdobného jako v Dětenicích s tím rozdílem, že by se to neneslo v duchu středověku, ale pohádek, obsluhovat by mohli lidé v maskách z pohádkové říše,” popsal Bláha. Projekt by měl být zaměřen na rodiny s dětmi. Ondráčka se ČTK dnes nepodařilo kontaktovat.

O vážnosti úmyslu svědčí dění na zámku. Změny jsou viditelné, nepořádek zmizel. “Je uklizeno, památka zabezpečena, majitelé opravili okna, aby tam neteklo, koupili chybějící okapy,” popsal starosta. Přes zimu by chtěli prý majitelé udělat topení, elektřinu a kanalizaci. Poradit si budou muset také s dřevomorkou v krovech a podlahách.

Do Peruce, která se pyšní pseudogotickou Boženinou studánkou a mohutným Oldřichovým dubem, který je starý přes 1000 let, by tak mohli znovu jezdit turisté i na zámek. Doposud tam mířili jen milovníci díla kubistického malíře Filly. Jeho síň se po čtyřech letech od krádeže čtyř obrazů v květnu znovu otevřela veřejnosti. Na část památky, kde síň je, má Ústecký kraj věcné břemeno. Umístění Fillových obrazů v Peruci podmiňuje darovací smlouva z 50. let.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat