O vládním zámku ve Štiříně rozhodne komise. Babiš ho chce prodat za dvě miliardy

06 - 06 - 2016

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD uvedl, že náklady na provoz zámku Štiřín jsou příliš velké a ministerstvo si je nemůže dovolit. O budoucnosti zámku, u kterého je třeba i golfové hřiště, bude rozhodovat společná komise ministerstev zahraničí a financí. Ministr zahraničí by rád převedl zámek na jinou státní instituci.

v40305_foto-profil

„Stát by neměl mít golf. Je tam provozní ztráta, takže bychom měli zjistit, jaká je tržní cena a pokud přijde nějaký bohatý zájemce, můžeme zámek Štiřín zkusit prodat,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš z ANO.

Prodej byl ve hře už za Nečasovy vlády

Zámek Štiřín chtěl už před třemi lety prodat tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Privatizaci tehdy dokonce schválila i Nečasova vláda, ovšem z prodeje zámku nakonec kvůli pádu kabinetu sešlo. „Nemá smysl, aby se na útraty ministerstva udržoval zajisté krásný objekt, který je však dlouhá léta ztrátový,“ uvedl exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09.
Andrej Babiš odhaduje, že zámek by stát mohl prodat za jednu až dvě miliardy korun. Podle šéfa štiřínského areálu Václava Hrubého je ale prodej zámku nesmysl. Jeho obsazenost podle něj vzrostla za poslední dva roky dvojnásobně. „Zámek Štiřín nikdy nefungoval pro stát tak dobře, jako v současnosti,“ sdělil Václav Hrubý.
Ministerská komise, která má rozhodnout o budoucnosti zámku ve Štiříně, by měla mít jasno do konce léta.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat