Církev ze zámku v Dolních Břežanech postaví čtyřhvězdičkový hotel

24 - 05 - 2016

První etapou rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech byly bourací práce, kdy byly odstraněny nejen nevhodné vestavby v interiéru, ale také přístavby v okolí. Tyto práce trvaly rok. Zbouráno bylo mimo jiné také torzo pomníku zakladatele KGB Felixe Dzeržinského, který stál před hlavním vstupem do zámku.

V současné době se připravuje hlavní fáze rekonstrukce a jedná se o budoucím provozovateli hotelu. „Klientelu hotelu by mohli tvořit i hosté přijíždějící do vědeckých center ELI a HiLase,“ uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Pražské arcibiskupství je majitelem památkově chráněného zámku opět od roku 1989. Je i největším vlastníkem pozemků a nemovitostí v obci.

4-F201304260787901

Bohaté hospodářské zázemí

Renesanční dvoupatrová budova zámku stojí na místě dřívější tvrze. Současná jeho podoba je dána poslední inovací z přelomu 19. a 20. století. Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány.

Zámek v Dolních Břežanech počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby sloužil objekt jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně, zabrány státem, uvedl mluvčí.

Centrální budova vojska

Po znárodnění zámek spravovalo deset let ministerstvo zemědělství, poté asi rok ministerstvo národní obrany, po něm do roku 1992 ministerstvo vnitra. V 70. letech byly u zámku postaveny ubikace a cvičné prostory pro příslušníky ministerstva vnitra, pohotovostní pluky a takzvané červené barety, tedy příslušníky Odboru zvláštního určení správy vojsk ministerstva vnitra, kteří byli proti vnitřním předpisům nasazeni 17. listopadu na Národní třídě, kde vůči demonstrantům použili brutální násilí.

Působení vlastníků v době před rokem 1989 někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byla postavena benzínová pumpa, garáže, sklady či střelnice. V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět.

Arcibiskupství pražské na základě smlouvy z roku 2003 a nové z loňska uzavřené na dalších deset let spolupracuje s obcí na jejím rozvoji. Díky tomu vzniklo v Dolních Břežanech nové náměstí, obec získala pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila lokalitu k výstavbě rodinných domů. Spolupráce umožnila i výstavbu laserových vědeckých center ELI a HiLase.

Zdroj: www.zpravy.e15.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat