Zámek ve Zhoři se díky opravám vrací k renesanční podobě

16 - 05 - 2016

Zámek ve Zhoři s čtvercovým nádvořím a čtyřmi rondelovými věžemi na vnějších rozích je podle Doležala v Česku architektonicky ojedinělou stavbou. Poškodil ho požár v roce 1943 a devastace byla následně dokonána v době, kdy sloužil hospodářským účelům. “Došlo ke stržení sklepů, vybetonování podlah, části zámku byly upraveny na garáže, na sýpku,” uvedl. Řád památku převzal v době, kdy z ní zbývalo skoro jen obvodové zdivo.

1463226326_P201605140258901

Opravy začaly v roce 2001. Přispívá na ně ministerstvo kultury, kraj, obec i řádoví bratři ze zahraničí. Pomáhají dobrovolníci, mezi něž patří i Doležal. Nejprve musela být odstraněna suť a navezená zemina, pak byl objekt staticky zajištěn. “Jsou zde pnutá lana a částečná injektáž,” uvedl. Potom začaly práce na obnovení klenutých stropů a podlah.

Část peněz na letošní opravy z Programu záchrany architektonického dědictví

Na letošní opravy slíbilo ministerstvo kultury z Programu záchrany architektonického dědictví podle údajů na webu 700.000 korun. Na řadu by měla přijít jedna z rondelových věží a k ní přilehlá místnost, kde je potřeba obnovit strop. Pracuje se na obnovení vstupní věže, která byla kdysi stržena kvůli porušené statice.

1463226446_P201605140261201

V budoucnu by měl zámeček sloužit řádu i veřejným potřebám, což se stalo i dnes. Černou kuchyni a nádvoří obsadili lidé ze skupiny historického šermu a pozvali obyvatele z okolí na ochutnávku jídel uvařených podle historických receptů.

Renesanční budova vznikla na místě tvrze. Posledním majitelem bylo do roku 1999 Agro Měřín. Řád rytířů Kristových od něj koupil ruinu za korunu a pozemky v tržní ceně.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

další zámecké novinky

Zámecká kniha v prodeji: Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Ojedinělým způsobem zpracovaná kniha vás zavede do zákulisí autentických kuchyní a jídelen české a moravské aristokracie v období od renesance ...

Číst dále

18.12. Aukce barokního zámku KRNSKO

Jedná se barokní zámek v okrese Mladá Boleslav s anglickým parkem o rozloze 4 ha. Více informací viz zámek Krnsko. ...

Číst dále

Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky

Fénix je bájným ptákem vstávajícím z popela. Tak vystupují i některé tuzemské památky, které se zdály již býti na odpis, ...

Číst dále

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky ...

Číst dále
VŠECHNY NOVINKY

Kontaktovat