EN

Prodáno. Zámek v Oltyni si neznámý kupec vydražil za 13,6 milionu

Insolvenční správce majetku po rodině Hany Herčíkové si konečně částečně oddechl. Zámek v Oltyni si již našel nového pána. Vyhráno ale ještě úplně není.

Zámek v Oltyni má po šesti letech neúspěšných dražeb konečně nového majitele. Ve středu ho získal za 13,6 milionu zatím neznámý vydražitel. Své výhry se ale ještě může vzdát.

Zámek v Oltyni: prodáno

Podle Kláry Odehnalové z dražební společnosti, která měla průběh dražby na starosti, se o zámek ucházelo více zájemců. „Z původní vyvolávací ceny 9,9 milionu se proto nakonec zámek v Oltyni prodal za více než 13 milionů,“ říká Klára Odehnalová. K osobě kupce nesdělila bližší informace. V síni nemusel nutně sedět investor. „Můžu jen říci, že je české národnosti a trvalý pobyt má na území naší republiky,“ uvádí k totožnosti vydražitele Klára Odehnalová z Prokonzulty.

Majitel prozatím neznámý

Ani dražební společnost v tuto chvíli nezná záměry budoucího majitele zámku. „Při setkání s námi nebyl příliš komunikativní a ve sdílnosti naopak hodně opatrný. O svém záměru nic neprozradil,“ dodává Klára Odehnalová. Připomněla přitom, že vydražitel zatím zaplatil pouze dražební jistinu ve výši 500 tisíc korun. Zbylou část musí doplatit nejpozději do 4. července. Teprve pak na něj bude nemovitost převedena a on zapsán do katastru nemovitostí coby vlastník.

Původní majitelka zámku v Oltyni Hana Herčíková je z výsledku dražby zklamaná, zároveň je ale ráda, že už je vše u konce a ona může klidně spát.

Hana Herčíková: Zámek v Oltyni jsem milovala

Hana Herčíková koupila společně s manželem zámek v Oltyni v roce 2006 a rozhodla se v něm vybudovat relaxační a odpočinkový penzion se zaměřením na chov koní pro hipoterapii. „Chtěli jsme odejít na venkov a začít klidný život. Na koupi zámku jsme si vzali úvěr u banky, který začínal ve výši 3,5 procenta. Banka ale posléze skončila v likvidaci a my jsme se dostali do jiného bankovního ústavu. Ten nám podmínky úroku několikanásobně zvedl, až jsme se dostali na dvaadvacet procent. Do toho přišla ekonomická krize a my přestali stačit splácet bance poskytnutý úvěr,“ vzpomíná na začátek krušných časů, jež předcházely insolvenci, Hana Herčíková.

S lítostí v hlase podotýká, že Oltyně byla její srdeční záležitostí a její opuštění už několikrát oplakala. „Já jsem zámek milovala, ale když o tom nyní přemýšlím, bylo to pro nás zakleté místo. V minulosti sloužil jako léčebna dlouhodobě nemocných, v níž zemřelo hodně lidí. Negativní energie tam nejspíš zůstala,“ míní bývalá zámecká paní Hana Herčíková. „Nejdřív jsem v Oltyni přišla o svoji nejoblíbenější kobylu a postupně mi na zámku umřeli dva milovaní psi. Navíc se nám od doby nastěhování přestalo dařit v podnikání. Nikdy jsem na tyhle věci moc nevěřila, ale teď jsem přesvědčená, že energie daného místa ovlivňuje životy lidí, kteří na něm pobývají,“ míní.

Výslednou částku, za kterou byl zámek ve středu vydražen, považuje za značně podhodnocenou. „Vlastně je to výsměch. Zámek jsme koupili za 22 a dalších 12 milionů jsme do něj investovali. Opravili jsme rozvody vody i kanalizaci, zrekonstruovali zahradní domek, v němž vznikl nadstandardní byt. Kdyby se k nám banka zachovala čestně a neprodala pohledávku vymahačské agentuře, nemuseli jsme takto dopadnout. V šedesáti letech jsme přišli o dům i o zámek. Bydlíme v pronájmu a začínáme úplně od nuly,“ říká s povzdechem Hana Herčíková, která z vydražených peněz neuvidí ani korunu. Všechny totiž připadnou firmě, jež od banky odkoupila dluh její rodiny.

„Poprvé po letech jsem opět klidně spala“

„Abychom poplatili veškeré dluhy, potřebovali jsme, aby se zámek vydražil alespoň za dvacet milionů, ale i tak jsem vlastně ráda, že už konečně to šestileté trápení končí. V noci na čtvrtek jsem prvně po několika letech opět klidně spala,“ dodává s úlevou v hlase Hana Herčíková.

Zdroj: www.taborsky.denik.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak