EN

NAVŠTÍVILI JSME: ze zchátralého ratměřického zámku se stal luxusní hotel

V rámci naší rubriky

V rámci naší rubriky “Navštívili jsme” Vám budeme přinášet proměny různých zámeckých objektů, které jejich majitelé dokázali zrekonstruovat a znovu do nich vnést život. Jednou z velmi úspěšných proměn je i ratměřický zámek, který byl před 6 lety zchátralý a opuštěný a dnes již díky novému majiteli funguje jako luxusní hotel.

Navštívili jsme před 6 lety

Před šesti roky jsme se poprvé ocitli na zámku Ratměřice. Tak jako u všech zpustlých zámků nám i tady bylo smutno. Chátral a čekal na někoho, kdo by oživil jeho krásu a využil velký potenciál, který jsme viděli především v jeho exkluzivní poloze nedaleko Benešova a v umístění zámku uprostřed rozsáhlého parku s překrásnými sekvojemi.
Ten někdo přišel poměrně záhy. A protože nový majitel Ing. Tomáš Novák byl vždy velkým milovníkem historie a historických staveb, dostal se zámek do povolaných rukou. Během šesti let nejen že zachránil zapomenutou chátrající historickou památku, ale navíc ji probudil k životu a otevřel veřejnosti. Vybudoval z ní špičkový hotelový resort s luxusním wellness centrem a vyhlášenou restaurací.

Co všechno přinesla rekonstrukce

Náročná rekonstrukce zámku proběhla nanejvýš citlivě, takže jeho výrazná klasicistní tvář zůstala zachována. Hotel nyní slouží k ubytování hostů a pořádání společenských či firemních akcí. Plánují se tu i setkání různých zájmových spolků, divadla, výstavy a koncerty.
K zámeckému hotelu patří moderní wellness centrum a restaurace Sequoia. O tu se stará šéfkuchař Ondřej Soukup, který sem přišel se zkušenostmi z několika michelinských restaurací. Vaří tu českou i světovou kuchyní a snaží se co nejvíce využívat lokálních surovin.

Zámecký park

Další (nikoli poslední) třešinkou na dortu je zámecký park. I ten vyžadoval náročné úpravy a nutno dodat, že je nový majitel zámku provedl s respektem k jedinečnosti areálu. Ten proslul díky dvěma sekvojům, které sem dal zasadit hrabě Otto Chotek. Dnes jsou z nich památné stromy staré více než 160 let, navíc nejvyšší svého druhu u nás. Protože zámecký hotel je zamýšlen jako resort, najdete v parku multifunkční hřiště s barem a v blízké budoucnosti bude dokončen biobazén s vyhřívaným dětským brouzdalištěm.

A tak když jsme se teď, po šesti letech, znovu dostali na zámek Ratměřice, napadlo nás, co asi člověk může stihnout za 6 let svého života. Třeba šestkrát zaběhnout pražský maraton? Nebo dvakrát objet zeměkouli stopem? A nebo – zachránit chátrající historickou památku a vybudovat z ní luxusní hotelový resort, kam se každý bude rád vracet.

Zdroj: Chateau.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak