EN

Chateau.cz radí - Jak koupit zámek v České republice

Můžete mít nespočet důvodů k tomu, abyste si koupili zámek: od nadšení pro historii, přes touhu zachránit či zrekonstruovat památku, vybudovat výjimečný hotel či penzion na krásném místě s „duchem“ historie až po zcela racionální důvod jakou je finanční investice.

Proč koupit zámek v ČR

Můžete mít nespočet důvodů k tomu, abyste si koupili zámek: od nadšení pro historii, přes touhu zachránit či zrekonstruovat památku, vybudovat výjimečný hotel či penzion na krásném místě s „duchem“ historie až po zcela racionální důvod jakou je finanční investice.

Koupit zámek můžete sice rychle, ale vše by se mělo dokonale promyslet a jednotlivé kroky by se měly vždy dobře zvážit. Naše kancelář Vám poskytne unikátní kombinaci realitních informací a projekčních znalostí, díky čemuž Vás provedeme všemi etapami – koupí zámku počínaje a vybavením interiéru konče.

zámek Mlázovy

Příklad úspěšné rekonstrukce: zámek Mlázovy.

Koupě zámku určeného k rekonstrukci

Pokud chcete koupit zchátralý zámek nebo zámek, který bude vyžadovat rekonstrukci, pak musíte myslet na několik následujících věcí:

Historie objektu

Majitelé historických objektů se obecně rádi zajímají o podrobnou historii objektu. U většiny zámků v České republice je možné vypátrat řadu zajímavých historických informací a indicií.

Archivní materiály ohledně historie zámku je kapitola sama pro sebe. V České republice je řada archivů, ve kterých je možné nalézt cenné materiály dokládající původní historickou podobu zámku. Nejzajímavější je asi fotografický archiv, nebo MZA v Brně. Na tzv. archivní rešerši je možné si pronajmout některé odborníky z oboru na historii a genealogii.

Modry salonek

Nově zrestaurovaný modrý salónek na zámku Křinec

Vaše finanční možnosti

Dobře si spočítejte a projděte své finanční možnosti. Zchátralý zámek totiž nestojí až tolik peněz, hlavní investice se týká rekonstrukce zámku.

Co se týče stavu památky, vždy si sebou vezměte architekta, který se na historické památky specializuje a dokáže vám zjistit stav památky, zda se zámek hodí pro váš účel (viz další kapitola) a dokáže určit i to, jak náročná (časově i finančně) rekonstrukce bude.

Plán budoucího využití zámku

Dobře zkonzultujte a promyslete plán budoucího využití.

Plánujete vybudovat ze zámku hotel nebo penzion? Pak si nechte spočítat, kolik se do něj vejde pokojů, jaká bude návratnost Vaší investice, jestli je možné vybudovat ubytování, wellness a konferenční prostory i v některých budovách, které jsou součástí zámeckého areálu, zda je možné pro ubytování využít krov a podobně.

Chtěli byste mít ze zámku seniorhouse? Pak myslete i na polohu zámku, velikost pokojů, dispozice zámku (jedno nebo dvě patra a potřebný výtah) a grantové možnosti podpory.

Ideální využití menších zámeckých objektů  je především pro účely soukromého nebo firemního sídla. Doporučujeme zvážit i investici do nákupu dalších pozemků v okolí zámku a zámecké zahrady.

Architektonická studie zámku, povolení rekonstrukce

Záměr ve fázi architektonické studie, kterou vám v Chateau.cz připravíme, je vždy vhodné projednat s památkáři a dohodnout se na hlavních principech rekonstrukce. Využití prostor by se mělo snoubit s historickou kvalitou dochovaných prostor.

Proces povolení je v České republice bohužel docela zdlouhavý. Architekt Vám ale dokáže vyjednat s památkáři všechna nutná povolení, vypracovat studii a vybrat kvalitní řemeslníky pro náročné restaurátorské práce.

Rekonstrukce zámku Letovice trvá již od roku 2004

Rekonstrukce zámku Letovice trvá již od roku 2004

Znalecké posudky, odhady ceny zámku

Pokud nemá majitel znalecký posudek na cenu nemovitosti,  můžeme Vám připravit vlastní odhad. V posudku na tržní cenu je dobré si hlavně zkontrolovat s jakým typem nemovitostí Váš vyhlédnutý objekt srovnáván.

Většina odhadců používá v odhadu realitní ceny, které se dozví na internetu a většinou se dost liší od reality, za kterou byly nemovitosti reálně prodány.

Zásadní pro cenu pozemků v okolí zámku je i kontrola místní územně plánovací dokumentace (UPD). Rozhodující je zařazení pozemků dle UPD,  které chcete koupit, zda zámek stojí na stavebních pozemcích a jaké je možné využití pozemků v okolí. V územním plánu jsou zaneseny i údaje o dlouhodobém plánovaném rozvoji v okolí (např. průmyslové zóny, hlavní komunikace apod.)

Grantový Management

Plán budoucího využití zámku můžete probrat s našimi specialisty z grantové agentury. Dnes je možné získat granty se státní nebo evropskou podporou na využití zámku, rekonstrukci fasády, úpravu zámeckého parku, restaurování soch či obnovu historicky hodnotných interiérů atd. Ke konkrétním projektům připravujeme Grantový Management zdarma.

Se vším Vám v Chateau.cz rádi poradíme, stačí se na nás obrátit.

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak