EN

Květná zahrada v Kroměžíři ožila barokními slavnostmi

Květnou zahradu v Kroměříži oživil o víkendu barokní festival Hortus Magicus. Návštěvnost zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem zapsaná na seznamu UNESCO, roste poté, co se před rokem otevřela po rozsáhlé rekonstrukci, asi třetina zahrady se vrátila do podoby ze 17. Století

Květnou zahradu v Kroměříži oživil o víkendu barokní festival Hortus Magicus. Návštěvnost zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem zapsaná na seznamu UNESCO, roste poté, co se před rokem otevřela po rozsáhlé rekonstrukci, asi třetina zahrady se vrátila do podoby ze 17. Století.

Otevření zahrady tehdy provázel první ročník barokních slavností, letos se konal druhý ročník, řekla v neděli vedoucí návštěvnického provozu Kateřina Tomečková.

Zámek s přilehlými zahradami si letos do konce července prohlédlo přes 114 000 lidí, loni ve stejné době jich bylo 64 000. Květnou zahradu za pololetí navštívilo 60 000 lidí, letos se její návštěvnost oproti loňsku podle odhadů asi ztrojnásobí.

Na návštěvníky Květné zahrady čekal o víkendu zpěv, hudba, tanec i divadlo. „Kvůli špatnému počasí jsme museli některé koncerty přesunout do skleníku a rotundy,“ podotkla Tomečková. Velký zájem byl o půjčovnu dobových kostýmů. „Lidé se v nich poté procházeli po zahradě,“ poznamenala Tomečková. Nechyběla ani floristická show či ohňostroj. Festival navštívila asi tisícovka lidí.

Po oba dny byl podle Tomečkové zájem o komentované prohlídky zahrady. „Je potěšující, že byl o ně takový zájem, přestože komentované prohlídky nabízíme i během roku,“ uvedla Tomečková.

Obnova Květné zahrady začala na podzim 2012, návštěvníkům se poté otevřely její nové části, jako jsou Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada. Práce si vyžádaly si 230 milionů korun. Rekonstrukce byla součástí projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, na který získalo kroměřížské pracoviště NPÚ evropskou dotaci téměř 337 milionů korun. Projekt zahrnoval také vytvoření nového zázemí pro údržbu Podzámecké zahrady a úpravy interiéru a nové expozice na zámku.

Zdroj: lidovky.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak