EN

Zámek Moravský Krumlov koupí město za 14 milionů

Zámek v Moravském Krumlově získalo město. Vydražilo ho ve středu v exekutorem nařízené dražbě za 14 milionů korun. Město bylo jediným přihazujícím.

Zámek v Moravském Krumlově získalo město. Vydražilo ho ve středu v exekutorem nařízené dražbě za 14 milionů korun. Město bylo jediným přihazujícím.

Před pěti lety se ze zámku odstěhovala Slovanská epopej Alfonse Muchy. Vedení Moravského Krumlova mělo o nemovitost dlouhodobý zájem a radní doufají, že do zámku v budoucnu vrátí i Muchovo dílo.

Rekonstrukce zámku Moravský Krumlov

Památka se teď bude podle starosty Tomáše Třetiny z TOP 09 rekonstruovat. „Máme vypracovanou investiční a dotační analýzu. Rekonstruovat budeme zámek především pro výstavnické účely, využijeme zámek i pro reprezentativní prostory města a Jihomoravského kraje a podobně,“ řekl Třetina.

Peníze na koupi nemovitosti získá město z úvěru, smlouvu už má připravenou. Úvěr bude splácet pět let. Zámek je už řadu let v havarijním stavu a další nejméně desítky milionů korun bude potřeba investovat do opravy. V první řadě jde o opravu střechy a zámecké věže.

zámek moravský krumlov

Radní doufají, že žádost o dotace na opravy stihnou podat ještě letos.

Město plánuje zámek opravit, doplnit mobiliář a v rozsáhlém areálu vytvořit kulturní centrum. Po převozu Muchovy Slovanské epopeje se především k výstavám používá jen malá část zámku, v současnosti je v zámku vystaveno moderní české umění ze sbírek Muzea Kampa Medy Mládkové.

zámek moravský krumlov

Znalecký posudek ocenil zámek v Moravském Krumlově na 21 milionů

Vyvolávací cena začínala na 14 milionech a tolik město za zámek zaplatí. Město bylo jediným přihazujícím, není ale jasné, zda bylo jediným zájemcem. Soudní exekutor počet ani identitu přihlášených nesmí zveřejnit, a to ani po skončení dražby.

Výsledek dražby ale ještě není definitivní. Od vydražení zámku běží patnáctidenní lhůta, během které může některý z přihlášených zájemců podat návrh na tzv. předražek. To je nabídka, kterou je možné podat po skončení dražby, musí ale být nejméně o čtvrtinu vyšší, než byla nejvyšší nabídka v dražbě.

Původním majitelem zámku byla dceřiná firma společnosti Incheba, která je v insolvenci. Do dražby pak poslal zámek Městský soud v Praze. Znalecký posudek ocenil původně gotický zámek na 21 milionů korun.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak