EN

Soud zamítl předběžné opatření proti majiteli zámku

Městský soud v Praze zamítl návrh na vydání předběžného opatření v insolvenčním řízení se společností Reality MK, která vlastní moravskokrumlovský zámek. Podle soudu není nutné kvůli tomu, že majitel v probíhajícím řízení podle zákona nemůže nakládat s majetkovou podstatou a neexistuje zákonný důvod pro vydání opatření, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.

Nyní tedy soud standardním postupem rozhodne o tom, zda na vlastníka zámku uvalí konkurz, nebo zda návrh zamítne jako nedůvodný. Kvůli tomu, že s Reality MK zahájil soud insolvenční řízení, se nemohla minulý pátek konat dražba krumlovského zámku, jehož vyvolávací cena byla stanovená na 14 milionů korun.

[znak][/znak]

Zámek Moravský Krumlov chtělo koupit město a postupně jej opravovat. “Na ministerstvu pro místní rozvoj je přichystaný dotační program, do kterého jsme se chtěli přihlásit. Teď nám nezbývá než počkat, jak řízení dopadne a potom teprve můžeme jednat,” řekl v pátek ČTK starosta Tomáš Třetina. Přestože nebude možné opravit zámek tak rychle, jak město předpokládalo, neznamená to žádné dramatické zhoršení současného stavu.

Návrh na konkurz podala klenotnická společnost Pretis z Nového Města nad Metují, které Reality MK dluží více než 9,5 milionu korun za šperky, které byly odcizené na výstavě před pěti lety v Praze. Pretis v návrhu na konkurz také dokládal, že vlastník zámku má další věřitele, jimiž jsou mateřská firma Incheba a také sesterská společnost Incheba Expo Praha.

Cílem města je zámek vlastnit a nadále v něm provozovat expozice věnované umění. Zámek Moravský Krumlov už je zčásti opravený a po ukončení rekonstrukce by chtěli krumlovští zastupitelé s představiteli Prahy vyjednat, aby do něj umístila známé dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. V minulosti byla přes půl století prezentována právě v krumlovském zámku.

Zdroj: www.rtvplus.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak