EN

O vládním zámku ve Štiříně rozhodne komise. Babiš ho chce prodat za dvě miliardy

Budoucnost vládního zámku ve Štiříně je znovu nejistá. Ministerstvo zahraničí už areál v hodnotě několika miliard provozovat nechce a středeční setkání parlamentních delegací států Višegrádské čtyřky bylo jednou z mála významnějších akcí, které v areálu zámku Štiřín úřady v tomto volebním období uspořádaly. Ministerstvo zahraničí dotuje provoz zámku dvaceti miliony ročně.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD uvedl, že náklady na provoz zámku Štiřín jsou příliš velké a ministerstvo si je nemůže dovolit. O budoucnosti zámku, u kterého je třeba i golfové hřiště, bude rozhodovat společná komise ministerstev zahraničí a financí. Ministr zahraničí by rád převedl zámek na jinou státní instituci.

v40305_foto-profil

„Stát by neměl mít golf. Je tam provozní ztráta, takže bychom měli zjistit, jaká je tržní cena a pokud přijde nějaký bohatý zájemce, můžeme zámek Štiřín zkusit prodat,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš z ANO.

Prodej byl ve hře už za Nečasovy vlády

Zámek Štiřín chtěl už před třemi lety prodat tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Privatizaci tehdy dokonce schválila i Nečasova vláda, ovšem z prodeje zámku nakonec kvůli pádu kabinetu sešlo. „Nemá smysl, aby se na útraty ministerstva udržoval zajisté krásný objekt, který je však dlouhá léta ztrátový,“ uvedl exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09.
Andrej Babiš odhaduje, že zámek by stát mohl prodat za jednu až dvě miliardy korun. Podle šéfa štiřínského areálu Václava Hrubého je ale prodej zámku nesmysl. Jeho obsazenost podle něj vzrostla za poslední dva roky dvojnásobně. „Zámek Štiřín nikdy nefungoval pro stát tak dobře, jako v současnosti,“ sdělil Václav Hrubý.
Ministerská komise, která má rozhodnout o budoucnosti zámku ve Štiříně, by měla mít jasno do konce léta.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak