EN

Zchátralému zámku v Červené Řečici znovu slibují záchranu

Zásadní oprava, zpřístupnění a k tomu výstavní prostory pro umělecká díla od renesance až do současnosti. Takové má plány správce zámku v Červené Řečici. Někdejší arcibiskupské letní sídlo poslední desetiletí vytrvale chátrá a aktuální projekt je již několikátý v řadě. V průběhu několika let chtějí do památky investovat až 400 milionů korun.

Na co koukáme, ten střed, to byl gotický hrad s věží, potom se to nejvíc dostavělo v renesanci. Kudy jsme přišli, to už je barokní vstupní křídlo,“ popisuje mezi dveřmi architekt Jakub Masák.

[znak][/znak]

Právě ve vstupním křídle dojde k restaurování interiérů. „Nahoře v patrech plánujeme stálé výstavy nebo výměnné expozice, zejména zaměřené na malířské umění. Rádi bychom, aby se sem dostaly špičkové věci.“

Školící centrum pro univerzity

„Ve vstupním prostoru jsou dvě místnosti s klenutými stropy, kde bychom rádi uspořádali tak trochu kontroverzní výstavu o církevních restitucích a také bychom tu rádi školili. Rekvalifikace a vzdělávání pro památkovou péči, stavebně historické průzkumy – to je počin sám o sobě, který by nám sám o sobě pomohl,“ uvažuje dále architekt Jakub Masák.

100 milion z EU

Opravy zámku v Červené Řečici vyjdou na astronomické peníze, podle odhadu až na 400 milionů korun. Žádost o 100 milionů směrem k evropským fondům podá družstvo Zámek Šebestián, které zastupuje Daniel David. „Na konci března podáme žádost,“ konstatuje David s tím, že pokud dotace nedostanou, budou žádat v příštích obdobích.

Zámek v Červené Řečici býval ještě po válce sídlem pražských arcibiskupů. Od roku 1948 ale téměř vytrvale chátrá. Aktuální plány na opravy jsou od 90. let 20. století už několikáté.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak