EN

Oprava zámku v Litomyšli

Národní památkový ústav (NPÚ) znovu připravuje žádost o evropskou dotaci na opravu zámku v Litomyšli, který je národní kulturní památkou a je zapsán na seznam UNESCO. Ve výběrovém řízení hledá zpracovatele projektové dokumentace, sdělila ČTK Lucie Bidlasová z územní správy NPÚ na Sychrově.

Zatímco okolní zámecké návrší radnice v předchozích letech nákladně opravila, samotný zámek v Litomyšli na celkovou obnovu stále čeká. Náklady se v minulosti odhadovaly zhruba na 100 milionů korun.

[znak][/znak]

Dotace na rekonstrukci zámku

Maximální rozsah dotace, vzhledem k tomu, že se jedná o památku zapsanou na světovém seznamu UNESCO, může být do výše 246,565 milionu korun,” uvedla Bidlasová.

Opravy by se měly týkat krovů a střech, plánuje se i restaurování sgrafitové fasády. V druhém podlaží zámku, kde je expozice klavírů, chtějí památkáři renovovat interiéry pro prezentaci sbírky kulis zámeckého divadla od Josefa Platzera.

Panský dům jako další projekt

Dalším samostatným projektem bude Panský dům na severním konci zámeckého parku. Cenná empírová budova byla v minulosti sídlem ředitele panství. Žádost o dotaci by NPÚ chtěl podat do druhé výzvy Integrovaného regionálního operačního programu. Její vyhlášení se očekává v letních měsících. Pokud projekt získá dotaci, bude následovat výběr zhotovitele, práce by mohly začít v roce 2018.

Pokud by uspěly oba připravované projekty, tedy zámek a Panský dům, byla by obnova památky UNESCO dokončena,” uvedla Bidlasová.

Před šesti lety podávali památkáři žádost o 200 milionů korun z evropských dotací. Na přípravu projektu měli údajně málo času a peníze nezískali. Naopak Litomyšl dotaci získala a předloni po třech letech prací dokončila opravu zámeckého návrší za 412 milionů korun.

 

Zdroj: www.stavbaweb.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak