EN

Zámek ve Zhoři se díky opravám vrací k renesanční podobě

Zchátralý zámeček ve Stránecké Zhoři se díky opravám postupně navrací k někdejší renesanční podobě. V přízemí už je funkční černá kuchyně a jídelna, namísto stržených sklepů vznikl prostor pro kapli. Opravená místnost v patře se mění v knihovnu Řádu rytířů Kristových, jemuž teď památka patří, vedle ní vzniká společenský sál. Opravy zámečku zatím stály zhruba 17 milionů korun. Na dokončení bude potřeba několikanásobně vyšší částka. ČTK to řekl Milan Doležal, který pomáhá s obnovou památky.

Zámek ve Zhoři s čtvercovým nádvořím a čtyřmi rondelovými věžemi na vnějších rozích je podle Doležala v Česku architektonicky ojedinělou stavbou. Poškodil ho požár v roce 1943 a devastace byla následně dokonána v době, kdy sloužil hospodářským účelům. “Došlo ke stržení sklepů, vybetonování podlah, části zámku byly upraveny na garáže, na sýpku,” uvedl. Řád památku převzal v době, kdy z ní zbývalo skoro jen obvodové zdivo.

1463226326_P201605140258901

Opravy začaly v roce 2001. Přispívá na ně ministerstvo kultury, kraj, obec i řádoví bratři ze zahraničí. Pomáhají dobrovolníci, mezi něž patří i Doležal. Nejprve musela být odstraněna suť a navezená zemina, pak byl objekt staticky zajištěn. “Jsou zde pnutá lana a částečná injektáž,” uvedl. Potom začaly práce na obnovení klenutých stropů a podlah.

Část peněz na letošní opravy z Programu záchrany architektonického dědictví

Na letošní opravy slíbilo ministerstvo kultury z Programu záchrany architektonického dědictví podle údajů na webu 700.000 korun. Na řadu by měla přijít jedna z rondelových věží a k ní přilehlá místnost, kde je potřeba obnovit strop. Pracuje se na obnovení vstupní věže, která byla kdysi stržena kvůli porušené statice.

1463226446_P201605140261201

V budoucnu by měl zámeček sloužit řádu i veřejným potřebám, což se stalo i dnes. Černou kuchyni a nádvoří obsadili lidé ze skupiny historického šermu a pozvali obyvatele z okolí na ochutnávku jídel uvařených podle historických receptů.

Renesanční budova vznikla na místě tvrze. Posledním majitelem bylo do roku 1999 Agro Měřín. Řád rytířů Kristových od něj koupil ruinu za korunu a pozemky v tržní ceně.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak