Château Slavín

Popis zámku Zámek Slavín se tyčí na skále nad vesnicí Tupadly v okrese Mělník v CHKO Kokořínsko. Leží na místě, kde do roku 1650 stávala tvrz. Samotný zámek byl postaven v roce 1840 liběchovickým pánem Antonínem Veithem. Původně měl sloužit jako památník národních hrdinů, ve kterém mělo být uloženo 24 soch představující významné postavy české […]

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat
Cena na vyžádání
Okres: Mělník
Vzdálenost od Prahy: 50 km

Popis zámku

Zámek Slavín se tyčí na skále nad vesnicí Tupadly v okrese Mělník v CHKO Kokořínsko. Leží na místě, kde do roku 1650 stávala tvrz. Samotný zámek byl postaven v roce 1840 liběchovickým pánem Antonínem Veithem. Původně měl sloužit jako památník národních hrdinů, ve kterém mělo být uloženo 24 soch představující významné postavy české historie (nakonec se stihlo vyrobit 8 soch, které jsou dnes vystaveny ve vestibulu Národního muzea v Praze).

Zámek je postaven v orientálním, tzv. maurském stylu. Dominantou zámku je 30 metrová věž, která ve své době sloužila i jako rozhledna. Je z ní výhled na Polabí a část Českého středohoří. Ve věži se nachází malá kaple. Původně zde měly být věže čtyři, ale z finančních důvodů je zde nakonec jen jedna. K zámku patří i budova farmářského domu (ten je před rekonstrukcí, může být využit pro další ubytovací kapacity či jiné účely), vila (slouží k ubytovacím účelům) a altán. Rozloha areálu včetně zámeckého parku činí cca 3,5 ha. Dále k pozemku patří i dvě pole s celkovou rozlohou cca 2,7 ha.

Zámek vyniká mezi ostatními především svou lokací. Obklopuje ho park se vzrostlými stromy, klikatými cestami, skálou i jezírkem. Ticho a klid tu neruší silnice ani sousední domy. Také proto si jej aktuální majitel vybral pro své sídlo buddhistického sdružení a dodnes slouží jako meditační centrum.

Dispozice zámku

Zámek je jednoposchoďový podsklepený .
V přízemí je umístěna velká místnost, prostorná jídelna s kuchyní a 2 toalety.
V poschodí je pět ložnic, dvě koupelny a dvě toalety.
V podkroví se nachází dvě místnosti využívané jako sklady.
V bočním křídle jsou další dva pokoje s koupelnami a toaletami.

Ve vile je zřízeno 7 pokojů (3 dvoulůžkové, 3 čtyřlůžkové, 1 jednolůžkový) a dvě koupelny s toaletami na každém patře.

Farmářský dům nabízí kuchyň, jídelnu, meditační místnost a tři pokoje, jedny toalety, jednu koupelnu a místnost na nářadí. Dům je před rekonstrukcí (stavební povolení je připraveno).

V bývalé sýpce je zřízena garáž, nad ní pak dvě nevyužitá obytná patra. Zde je také připraveno stavební povolení na rekonstrukci.

Zámecký altán disponuje dvěma malými místnostmi.

Pozemky zabírají celkem 61.658 m2, z toho zastavěná plocha 1.285 m2, zahrada 3.117 m2, ostatní plocha 30.785 m2 a orná půda 26.380 m2.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku Slavín stála tvrz Kostelec. Z její historie toho není moc známo, vystřídalo se na ní několik rodů a pravděpodobně za třicetileté války byla zničena. S 19. století pro toto místo začíná nové slibné období. Liběchovický pán Antonín Veith tu roku 1840 zahájil stavbu zámečku v orientálním maurském slohu. Pojmenoval ho Slavín, protože měl být určen k uložení 24 Schwanthalerových soch znázorňujících důležité postavy české historie (Libuše, Přemysl Oráč, Přemysl Otakar, …). Antonín Veith se však dostal do finančních potíží, což se projevilo mimo jiné i v tom, že místo plánovaných čtyř věží má Slavín pouze jednu. Dokončení stavby pak definitivně přerušila smrt podnikatele.
Osm ze zamýšlených soch bylo předáno Národnímu muzeu v Praze, kde zdobí vestibul a schodiště historické budovy.
Slavín byl rod Veithů nucen prodat. Byl zde zřízen ústav školských sester, který zde nechal postavit kapli ve věži, dnes je tu setkávací buddhistické centrum.

Pokud máte zájem o náš katalog, pošlete nám žádost přes kontaktní formulář. +420 777 816 220
Kontaktovat

Více nemovitostí

Château Zámeček Lány

17.000.000 CZK
Více...

Château Porkertova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Litohoř

12.000.000 CZK
Více...

Château Nahošice

25.500.000 CZK
Více...

Château Osová

22.000.000 CZK
Více...

Château Choustník

22.000.000 CZK
Více...

Château Historický objekt FILIPOV

3.985.000 CZK
Více...

Château Chrančovice

7.000.000 CZK
Více...

Château Spitzerova vila

Cena na vyžádání
Více...

Château Starý Hrozňatov

25.500.000 CZK
Více...

Château Neznašov

Cena na vyžádání
Více...

Château Lechovice

28.000.000 CZK
Více...

Château Stružná

Cena na vyžádání
Více...

Château Jetřichovice

25.000.000 CZK
Více...
Všechny nemovitosti

Kontaktovat