EN
Hořín
Okres
Mělník
Od Prahy
40 km
Cena
Cena na vyžádání

Původně barokní lovecký zámeček, dnes rokokový zámek Hořín, byl vystavěn na konci 17. století na přání hraběte Jakuba Černína. K zámku byly později dostavěny hospodářské budovy, které uzavírají zámecké nádvoří a vytvářejí umělecky jednotné architektonické dílo. Koncem 18. století přechází Hořín do majetku rodu Lobkowiczů, kterým patří dodnes. Zámek obklopuje rozsáhlý zámecký park o velikosti cca 10 ha. Zámek Hořín leží ve stejnojmenné obci nedaleko soutoku Vltavy a Labe, 2 km od Mělníka a zhruba 40 km od Prahy.

Popis zámku

V roce 1696 dal hrabě Heřman Jakub Černín postavit barokní lovecký zámeček podle návrhu Giovanniho Battisty Alliprandiho. Malbami ho vyzdobil malíř F. M. Schiffer spolu se svým bratrem Antonínem. Lovecký zámeček se však zdál hraběti Černínovi příliš malý, a tak byl v letech 1713-1720 přestavěn na barokní zámek dle projektu F. M. Kaňky. Poté byl zámek ještě několikrát přestavován a rozšiřován. Ke stavbě byly doplněny dva pavilóny, které byly spojeny se zámkem pomocí diagonálních koridorů. Jeden z pavilónů měl sloužit jako obydlí pro hosty a ve druhém byla zřízena zámecká kaple. Nakonec byly dostavěny hospodářské budovy, které původně sloužily jako stáje. Tato dispozice se zachovala dodnes. Tvoří cenné a umělecky jednotné architektonické dílo.

created by dji camera

Zajímavostí jsou i rokokové interiéry, tzv. Kamenné pokoje“ z let 1760-1763, které se částečně dochovaly v přízemí zámku.

Zamek Horin Chateau.cz 26

Dispozice zámku

Hlavní budova zámku má tři nadzemní patra a suterén. Celková užitná rozloha je 10 000 m2. V přízemí se rozkládá celkem 2 300 m2, které se dají využít jako prostory pro restauraci, různé salónky a ubytovací kapacity. Krásná, zachovalá, zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého může sloužit církevním obřadům, ale i jako koncertní síň. V prvním patře je k dispozici 2 200 m2 ideálních k přebudování na hotelové pokoje a privátní salónky. Druhé patro disponuje rozlohou o 1 200 m2 vybízejících k stavbě luxusnějších pokojů či apartmá. Rozloha třetího, nejvyššího patra s nejkrásnějším výhledem, je 750 m2. Za zmínku stojí i skutečně rozsáhlý suterén, který nabízí 1 700 m2 místa pro výstavbu wellness nebo přebudování na vinné sklípky.

Zámek leží nedaleko soutoku Vltavy a Labe zhruba 2 km od města Mělník ve středočeském kraji. V blízkosti se nachází CHKO Kokořínsko. Ze zámku je jedinečný pohled na zámek Mělník, který je taktéž v majetku Lobkowiczů, a památnou horu Říp. Nejbližší letiště, Letiště Václava Havla v Praze, je odtud vzdáleno 40 km.

Možné využití

Svou příznivou polohou nedaleko Prahy zámek doslova vybízí k vybudování rozsáhlého hotelu s luxusní restaurací, která by zachovala prvky pozdního baroka s raným rokokem a návštěvníky by lákala svým historickým nádechem. Prostorné sklepy lze využít jako unikátní prostor pro wellness. V rozlehlém zámeckém parku lze využít prostory oranžérie, další budovy lze přebudovat na stáje s jízdárnou, je zde dostatek prostoru pro parking. Existuje projekt na přestavbu zámku na luxusní hotel, v případě zájmu rádi ukážeme. Další možností je přebudování zámku na luxusní domov pro seniory či Alzheimer centrum.

Historie

Původně se na místě nacházela tvrz, která zanikla zhruba v období husitských válek. Lovecký zámek ve stylu baroka zde vznikl až v 17. století. Heřman Jakub Černín zdědil Hořín spolu s celým mělnickým panstvím po hraběti Heřmanovi Černínovi z Chudenic, který jej dostal od císaře Ferdinanda III. Roku 1696 nechává Jakub Černín zbudovat barokní lovecký zámek, vyzdobený malířem F.M. Schifferem. Po smrti Jakuba Černína zdědil panství jeho té doby ještě nezletilý syn, František Josef. Tomu však zámek nestačil, a tak jej nechal přestavět. František Josef roku 1733 však náhle zemřel a zámek se dostal do vlastnictví jeho bratru Františku Antonínovi, kterému ovšem opět nevyhovoval, což mělo za následek další přestavbu. Františka Antonína nicméně potkal stejný osud a i on roku 1739 umírá ještě před dostavbou zámku. Stavba byla dokončena až v roce 1753, kdy se celé panství stalo součástí věna Marie Ludmily z Černína a Augusta Antonína z Lobkowicz. Majetkem Lobkowiczů zůstal zámek až do roku 1948, posléze byl znárodněn a počátkem 90. let opět navrácen. Lobkowiczové tak vlastní zámek dodnes.

Kontaktovat
Klientská sekce
V Klientské sekci naleznete další zajímavé zámky, jejichž prodej není prezentován veřejně, jsou součástí naší neveřejné nabídky. Zámky jsou určeny pro registrované uživatele společnosti CHATEAU.cz, kteří je uvidí po přihlášení do této sekce.
Chcete-li získat přístup do této sekce,
kontaktujte nás.
Více nemovitostí
Okres Ústí nad Labem
Cena na vyžádání
Více informací
Okres Ústí nad Orlicí
45.000.000 CZK
Více informací
Okres Uherské Hradiště
20.000.000 CZK
Více informací